املاک گیلان: کار آفرینی و اشتغال در زمینه کشاورزی بهبود وضعیت اقتصادی خانوار های روستایی در گیلان . سیاهکل

       

 

 از کارآفرینان برتر ایران و مدیر عامل گروه صنعتی فیروز و بنیانگذار چند NGO فعال در حقوق معلولان از جملهکانون معلولان توانا است. از عمده فعالیت‌های وی ایجاد اشتغال برای معلولان در گروه بهداشتی فیروز می‌باشد وی می‌گوید که بازدهی معلولان بیش از یک فرد عادی است. وی بدلیل فلج اطفال از ناحیه دو پا دچار معلولیت است.

وی در سال 1333 در خانواده ای مذهبی در قزوین به دنیا آمد. در کودکی به خاطر ابتلا به بیماری فلج اطفال از دو پا معلول گردید. با وجود مشکلات مختلف از جمله مقاومت مدیر دبستان برای نام‌نویسی از وی به دلیل معلولیت، تحصیلات خود رادر ایران به اتمام رسانده و برای تحصیل رشته پزشکی در سال ۱۳۵۵ عازم آمریکا می‌گردد. وی پس از انقلاب در سال ۱۳۵۸ به ایران بازگشت و در نهادهایی مثل کمیته امداد امام خمینی استان سیستان و بلوچستان فعال می‌گردد. مدیریت اداره پست و تلگراف و تلفن شهرستان قزوین از دیگر مسئولیت‌های وی بوده است. همچنین برگزاری «نمایشگاه پاسداران صنعت اسلام» از دیگر فعالیت‌های وی در آن مقطع است.

در سال ۱۳۶۵ شرکتی ورشکسته در زمینه خانه سازی را در شهرک صنعتی البرز مدیریت و فعالیت در این زمینه را آغاز می‌کند.

وی در سال ۱۳۷۳ گروهی را بنام «گروه مدیران البرز» متشکل از ۷۰ تن در شهرک صنعتی البرز تاسیس و مدیریت می‌کند. تاسیس کانون معلولین توانادر سال ۱۳۷۳ از دیگر فعالیت‌های وی است.

او در سال ۱۳۷۹ در مزایده خرید شرکت فیروز که توسط بنیاد مستضعفان برگزار گردید موفق شد.

وی درباره معلولیت اش می‌گوید: «من امروز معلولیت را هدیه خدا به خودم می‌دانم. اگر هر مقدار توانستم بنشینم و بیندیشم و سرگرم جذابیت‌های مادی جامعه نشوم، همه این‌ها را مرهون این محدودیت تن می‌دانم که خدا لطف کرد و ترمز شدیدی گرفت در سراشیبی زندگی، آن هم در جوانی و مرا وادار کرد که خودم را با ابعاد روحی و معنوی ام ارزش یابی نموده و دریابم.»
تاریخ: جمعه 25 دی 1394برچسب:,
ارسال توسط امیر حسینی خواه چوشلی

 

خبرگزاری فارس: یک معلول کارآفرین می‌گوید: هر سال به طور متوسط 30 هنرجو دارم که پس از کسب مهارت،

کسب و کار خانگی راه انداخته‌اند و زندگی موفقی هم داشته‌اند؛ در حال حاضر نزدیک به 10 نفر در این آموزشگاه مشغول به کار هستند.

 

 

 اقدس ناظوری معلول و کارآفرین در سن 2 سالگی به بیماری فلج اطفال مبتلا شد که همین بیماری به معلولیت جسمی و حرکتی وی انجامید.

 

تا 10 سالگی قادر به حرکت نبود و بعد از آن با سختی و به کمک خانواده توانست به مدرسه برود و تا سوم راهنمایی تحصیل کند؛ وی هم‌اکنون یک آموزشگاه خیاطی دارد و جزو کار آفرینان استان کرمان است.

 

ناظوری می‌گوید: در ابتدا در شرکتی مشغول کار شدم که به دلایلی، آن شرکت تعطیل شد و من بیکار شدم؛ از آن موقع بود که تصمیم گرفتم که خودم کاری را شروع کنم.

 

وی ادامه می‌دهد: برای این منظور تلاشم را آغاز کردم تا اینکه توانستم 3 مدرک مربیگری و مدرک و کارت مدیریتم را در مهارت خیاطی دریافت کنم و مجوز تأسیس آموزشگاه بگیرم؛ به طور رسمی از سال 81 آموزشگاه خیاطی را راه‌اندازی کنم.

 

این کارآفرین کرمانی می‌افزاید: همیشه دوست داشتم کاری را به طور مستقل انجام بدهم و زیر دست کسی نباشم؛ درآمدم خوب است و با درآمد این کار توانستم کارگاه و ساخت خانه‌ام را تمام کنم و همچنین سرمایه‌ای برای خودم پس انداز کنم؛ البته از همین طریق از سازمان بهزیستی نیز برای ارائه امکانات رایگان مخصوص معلولان مانند آب و برق تشکر می‌کنم.


خانم ناظوری در رابطه با دیگر فعالیت‌هایش می‌گوید: ضمن انجام کارم در 3 رشته ورزشی شامل والیبال نشسته و تنیس روی میز و ویلچررانی فعالیت دارم؛ در سال 88 عنوان نایب‌قهرمانی والیبال نشسته و مقام اول تا سوم ویلچررانی و مقام سوم تنیس روی میز را کسب کردم

 
ارسال توسط امیر حسینی خواه چوشلی

زَعفَران یا زعفران خوراکی (نام علمی: Crocus sativus) گیاهی است از تیره‌ی زنبقیان، سردهٔ زعفران که ویژگی سرخوشی داشته و امروزه برخی شرکت‌های دارویی اروپایی از آن بعنوان اینتگراتور ضد افسردگی استفاده می‌کنند. زعفران گیاهی کوچک و چند ساله به ارتفاع ۱۰ تا ۳۰سانتی‌متر است. از وسط پیاز و یا قاعده ساقه، تعدادی برگ باریک و دراز خارج می‌شوند. از وسط برگ‌ها، ساقه گلدار خارج شده که به یک تا سه گل منتهی می‌شود. گل‌ها دارای ۶ گلبرگ بنفش رنگ هستند که ممکن است در بعضی واریته‌ها به رنگ گلی یا ارغوانی باشند. گل‌ها دارای ۳ پرچم و یک مادگی منتهی به کلالهٔ سه شاخه به رنگ قرمز متمایل به نارنجی است. قسمت مورد استفاده این گیاه، انتهای خامه و کلاله سه شاخه است که به نام زعفران مشهور است و دارای بوی معطر با طعم کمی تلخ می‌باشد. کشت زعفران در ایران به ویژه در شهرستان های تربت حیدریه، تایباد (طیبات)، باخرز، گناباد و سبزوار در استان خراسان رضوی و شهرستان های قائن، بجستان، فردوسسرایان و بیرجند در استان خراسان جنوبی و به تازگی در استان‌های فارس و کرمان و لرستان رواج دارد.

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

تلاش و زحمات بی وقفه  اقای  مهندس امینی  که از چندین سال پیش شروع شده  خلاصه بثمر نشست و مزرعه تولید زعفران در منطقه ای متفاوت

از خاستگاه بومی اش در منطفه دیلمان سیاهکل ایجاد شود  . تداعی شعر معروف          زکوشش به هر چیز خواهی رسید .......

با تشکر از زحمات ایشان و تقدیم خسته نباشید به این استاد چر انرژی  از عموم  همولایتی های ما در منطقه دیلمان انتظار داریم الگو ی ایشان را در فضاهای مشابه 

بکار گیرند .

 تصاویر و مطلب ابتدای پست از وبلاگ  مهندس جوان و پر تلاش محمد کارگر برداشت شده 
ارسال توسط امیر حسینی خواه چوشلی
خبرگزاری میزان- خبرگزاری میزان - شاید با دیدنش لحظه ای مکث کنید. جثه ای ۷۰ سانتی با حداکثر ۱۵ کیلوگرم وزن، دراز کش بر روی میزی خوابیده خالق آثار هنری زیبایی باشد. روایت ما از هنرمندی های «فریبا معصومی» را بخوانید:
به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، تنها سرش حرکت می کند و بخشی از انگشت ها و مچ دستش. حتما باورش برای شما هم سخت خواهدبود اگر بگویند تمام کارهایی که بر روی میز می بینید از شال گردن، پاپوش ها، عروسک ها، لیف ها، گل ها و... کار دست های خودش است که به شکل خوابیده بر روی زمین آنها را درست کرده و بافته. شاید به همین خاطر باشد که میل بافتنی از دستش نمی افتد و هر از گاهی دستی به میل و کامواهایش می برد که کمی باورپذیری این ماجرا را برای بازدیدکننده ها ساده تر کند.

فریبا معصومی، معلولیتی دارد که از زمان تولد دچار بیماری راشیتیسم بوده و تا امروز که ۳۰ ساله است تنها سرش رشد کرده؛ اما با این وجود بیکار ننشسته و برای اینکه خودش را به همگان ثابت کند با هر روشی از نقاشی گرفته تا پولک‌دوزی، کاموا‌بافی، عروسک‌سازی، گل‌سازی و...سعی کرده هنرش را به نمایش بگذارد؛ آن هم با شرایطی که از نظر هر انسانی با جسم سالم دشوار به نظر می رسد. می گوید از ۱۲ سالگی کارهای مختلفی انجام داده است اما ۴ سال می شود که تقریبا کارهایش به خوبی فروش می رود و بهزیستی تا حدودی به او رسیده و حتی سه سال پیش برای او معلمی می گیرند تا بتواند درس بخواند. از فنی حرفه ای مدرک بافندگی اش را هم گرفته است و دیگر با راه اندازی کارگاهش می تواند آموزش را نیز شروع کند.

شگفتی‌های دختر هنرمند ۷۰سانتی در تهران +عکس

فربیا با همین کارهایی که انجام داده برای پدر و مادرش خانه ای در فومن گیلان ساخته است و با هم زندگی می کنند. در حال حاضر هم از زندگی اش راضی است و خدا را شکر می کند و حتی می گوید از جوان های امروزی هم پرانرژی تر است و امید به زندگی فراوانی دارد. دلش می خواهد همه بیایند و کارهایش را ببینند. نه به این دلیل که بتواند آنها را بفروشد بلکه به این خاطر بیایند و کارهایش را ببیند که متوجه شوند وقتی کسی مانند فریبا با چنین وضعیت جسمی می تواند چنین کارهایی انجام دهد آنها هم می توانند کارهای بزرگ تر از فریبا بکنند.

بار دومش است که به تهران آمده. اینبار هم به دعوت شهرداری در بازارچه کارآفرینی و صنایع دستی که در خیابان بهشتی، خیابان مفتح شمالی قرار دارد کارهایش را برای فروش گذاشته است. ما هم به آنجا رفتیم و برای ساعاتی میهمان این کارآفرین با انرژی بودیم.

شگفتی‌های دختر هنرمند ۷۰سانتی در تهران +عکس

مشتری های تلگرامی

بسیار با شور و هیجان مشتری هایش را راه می اندازد و قیمت کارهایش را می گوید. مردم هم از او خرید می کنند و هر کدامشان که دوست داشته باشند عکسی هم به یادگار با او می اندازد. سرش حسابی شلوغ است و در عین آنکه با مشتری هایش صحبت می کند از گروه های تلگرامی گوشی اش غافل نمی شود. می گوید در این ۱۰ روزی که به تهران آمده سه چهار روز اول اصلا مشتری نداشته و با تلگرام توانسته دوستانش را خبردار کند و آنها هم با خبردادن به کسانی که می شناختند بازدیدکننده هایی را برای خرید کارهای فریبا فرستاده اند و حالا چند روزی می شود که مشتری های خوبی برایش می آیند: «از طرف آقای لطفی، نماینده شهرداری تهران به اینجا دعوت شدم. دومین بار است که به تهران می آیم. در قلعه رودخان غرفه ای اجاره کرده بودم و کارهایم را می فروختم اما آنجا خیلی سرد شد و دیگر نمی توانستم کار کنم. حالا ۱۰ روزی می شود که به تهران آمدم.»

بعد از ۱۸ سال کار کردن هر چه ببینم می توانم بکشم و ببافم

از او داستان زندگی اش را که می پرسیم می گوید: «ما چهار خواهر و دو برادر هستیم. من فرزند چهارم هستم و هیچ کدام از خواهر و برادرهایم مانند من معلول نیستند. تا زمانی که آنها کنارم بودند خوب بود و من مشکلی نداشتم. احساس تنهایی هم نمی کردم. اما آنها یکی یکی سر خانه و زندگی شان می رفتند و من تنهاتر می شدم. در این حین که آنها بچه دار می شدند من برای بچه های آنها نقاشی می کشیدم. از تخیلات خودم استفاده می کردم و چیزهای مختلف برای آنها می کشیدم. تا جایی که یادم می آید از ۱۲ سالگی کارهایی مانند نقاشی و بافتنی انجام می دهم. ابتدا با دندانم میل بافتنی را می گرفتم که دندانم خیلی درد می گرفت و اذیت می شدم. با دو میل هم می بافتم اما خیلی سختم بود. اولین بار که چیزی برای خودم بافتم یک لباس کوچک برای عروسکم بود. خیلی از آن خوشم آمد. بعد از آن شروع کردم دستگیره درست کردن. اوایل طرح بلد نبودم به کارهایم بدهم کم کم این کار را هم یاد گرفتم. دیگر الان بعد از ۱۸ سال کار هر چه ببینم می توانم ببافم بکشم. البته دراین بین ۵ سال مجبور شدم کار نکنم. چون مادرم مریض شده بود و پدرم هر چه داشت فروخت و خرج عمل های مادرم کرد.»

شگفتی‌های دختر هنرمند ۷۰سانتی در تهران +عکس

فریبا از زمان هایی می گوید که احساس تنهایی می کرده و دوست داشته کسی در کنارش باشد در صورتی که پدر و مادرش برای کار در مزرعه او را در خانه با آب و نان می گذاشتند و می رفتند. او هم کاری نداشته جز آنکه با خدای خودش درد و دل کند و از خدا بخواهد کاری کند که دیگر تنها نباشد و خودش را با کارهایی مانند پولک‌دوزی، کاموا‌بافی، عروسک‌سازی، نقاشی، گل‌سازی و... سرگرم می کرده است.

در نقش جهان ۱۴ میلیون تومان فروختم

وقتی برای اولین بار چهار پنج سال پیش بهزیستی کارهای فریبا را می بیند از او می پرسند چه جایزه ای دوست دارد به او بدهند؟ او هم گفته است دوست دارد به مشهد برود: «وقتی به مشهد رفتم صاحب هتل به من یک میلیون تومان وام داد. من یک میلیون تومان را وارد کار تولید کردم. نمایشگاه زدم و وسایلم را فروختم و ۵-۶ میلیون پول دستم آمد و اینطور کارهایم را توانستم بیشتر کنم.» اما بهترین نمایشگاهی که برگزار کرده است را در اصفهان میدان نقش جهان می داند که توریست ها با دیدن کارهایش سنگ تمام گذاشتند: «توریست ها در اصفهان خیلی استقبال کردند و توانستم ۱۴ میلیون تومان کارهایم را بفروشم. دیگر هیچ جای دیگر تا این اندازه بازدید کننده نداشتم.»

شگفتی‌های دختر هنرمند ۷۰سانتی در تهران +عکس

من را کبوتر کن پیش مادرم بروم

فریبا تا قبل از ۲۶ سالگی آنقدر شهرت نداشته که بتواند کارهایش را جایی به غیر از خانه بفروشد اما ماجرا برمی گردد به زمانی که مادرش سکته می کند و او را برای درمان به تهران می آوردند:‌ »وقتی مادرم سکته کرده بود هیچ کس به من نمی گفت چه اتفاقی افتاده است. من برای سلامت مادرم به مشهد رفتم و دعا کردم. در آنجا نذر کردم و گفتم خدایا من را یک کبوتر کن تا بتوانم پیش مادرم بروم. من فقط می خواهم مادرم را ببینم. خواب دیدم مادرم نشسته و راه نمی رود. به خواهرهایم التماس می کردم حقیقت را به من بگویند اما می گفتند چیزی نیست. در راه برگشت از مشهد بودیم که برادرم ناگهان تصمیم گرفت به تهران برود. همان زمان خدا را شکر کردم که دعاهای من را قبول کرد. وقتی رفتم مادرم را دیدم در وضعیتی بود که حتی نمی توانست خودش لباسش را به تن کند. بنده خدا نمی توانست دیگر راه برود. برگشت به من گفت: «فریبا در این ۲۶ سال چطور طاقت آوردی و زمین گیر بودی؟» گفتم: «مادر خدا به آدم صبرش را هم می دهد.» به مادرم گفتم من شفاعت تو را از امام رضا می گیرم. آمدیم خانه قرآنم را بغل گرفتم و گریه کردم. گفتم یا امام رضا از تو کمک می خواهم. یک فرصت دیگر به من بده. باز به مشهد رفتم و مادرم را هم بردم. دیدم مادرم دیگر راه می رود. حتی همان روزها مادرم خودش کالسکه من را دور حرم امام رضا چرخاند بدون آنکه دردی احساس کند.»

شگفتی‌های دختر هنرمند ۷۰سانتی در تهران +عکس

با فروش کارهایم برای پدر و مادرم خانه ساختم

فریبا وقتی ۴ سال پیش به تهران می آید و برخی مسئولان از طریق رسانه ها با او آشنا می شوند دیگر کمی در بین مردم شناخته شد به طوری که دوسال کارهایش را در خانه فروخت و دو سال دیگر هم با برگزاری نمایشگاه و برپایی غرفه در قلعه رودخان توانست آنقدر کارهایش را بفروشد و پول جمع کند که از طریق آن برای پدر و مادرش در فومن خانه ای بسازد: «مادرم آرزو داشت خانه داشته باشد. من هم راز و نیاز می کردم با خدا می گفتم خدایا من آرزو دارم هنرم را همه بشناسند و با این هنرم برای مادرم خانه بسازم. خدارا شکر بعد از این چهار سال توانستم در فومن خانه و کارگاهی درست کنم.»

انگار همه ناامید هستند اما من نیستم

فریبا دوست دارد کارهایش را مردم ببیند فقط به این خاطر که جوان ها انگیزه پیدا کنند و ببیند در هر شرایطی می توان کار کرد. او زندگی کردن را خیلی دوست دارد و به هیچ عنوان ناامید نیست: «آنهایی که سالم هستند به من می گویند خوش به سعادتت تو خوشبخت ترین آدم دنیا هستی. کاش ما هم مثل تو بودیم. انگار همه در زندگی شان ناامید هستند. اما من واقعا نا امید نیستم. وقتی جوان هایی را می بینم که قدر جوانی شان را نمی دانند می گویم خدایا شکرت راضیم به رضای تو. من همیشه از خدا راضی بودم. حتی آن زمان هایی هم که تنها بودم با خدا درد و دل می کردم. من دوست دارم جوان ها بیایند و کارهای من را ببیند. آنها با دیدن کارهای من  امیدوار می شوند که فلانی با این وضعیت دارد کار می کند پس اگر بخواهند کار هست.»

شگفتی‌های دختر هنرمند ۷۰سانتی در تهران +عکس

من را اینطور نبینید یک مارمولکی هستم!

بی حرکت در گوشه ای از میز خوابیده اما حسابی شش دانگ حواسش جمع است. از یک طرف مشتری ها راه می اندازد از طرف دیگر به سوالات ما جواب می دهد. با این وجود همچنان با گوشی اش در تلگرام مشغول است. وقتی به از او می پرسیم چطور می تواند همه این کارها را با هم انجام بدهد می گوید: «من را اینطور نبینید یک مارمولکی هستم.» ۱۵ سالی هم می شود که موبایل دارد و حتی سواد خواندن و نوشتنش را هم از طریق موبایل یاد گرفته است. یک سال است که گوشی هوشمند گرفته آن هم به پیشنهاد دوستان قلعه رودخان که به او گفتند در تلگرام گروه بسازد و کارهایش را معرفی کند: «من اصلا سوادم را با گوشی یاد گرفتم. دوست داشتم مدرسه بروم اما ۳ سال پیش بهزیستی برایم یک معلم گرفت و من در عرض شش ماه جهشی خواندم. الان تا کلاس ششم خوانده ام اما بهزیستی به معلم من حقوق نداد و من هم امسال عید ۶۰۰ هزار تومان به او پول دادم و گفتم دیگر نیاید. فعلا هم دیگر درس نمی خوانم. مدرک فنی حرفه ای هم دارم. وقتی مدرک گرفتم به من گفتند می توانم آموزش بدهم. کارگاه هم را درست کردم و دیگر می خواهم کارم را شروع کنم تا قبل از آن هم ۵۰ نفری را در خانه آموزش داده ام.»

 

بهزیستی به من می گوید ازدواج کن!

دلش از مسئولان به خصوص سازمان بهزیستی پر است و می گوید ۲۶ سال از او هیچ حمایتی نشد. به طوری که حتی تا ۲۷ سالگی سواد خواندن و نوشتنش را هم از طریق موبایل یاد گرفته بود و هیچ آموزش مدرسه ای ندیده بود: «یک نامه برای بهزیستی رشت نوشتم و گفتم ۲۶ سال حمایتی از من نشده است. نامه می فرستادم که به من کار بدهید؛ می گفتند جوان های امروز بیکار هستند به تو چه کاری بدهیم؟! حتی سرویس بهداشتی هم نداشتم مادرم من را پله پله برای سرویس بهداشتی پایین می برد. حمام هم نداشتیم و وقتی این مشکلات را می گفتم به من جواب می دادند که برو بیرون حمام کن! حتی درخواست کردم جایی به عنوان کارگاه در اختیار من بگذارند اما قبول نکردند. آنقدر اعتراض کردم که دیگر قبول کردند کاری برای من بکنند؛ اما بعد از مدتی به من گفتند راهت دور است نمی شود. الان ۱۰ روز است تهران هستم هیچ کدام از مسئولان بهزیستی نیامدند. در رشت و فومن برای من نمایشگاه نمی گذارند که کارهایم را بفروشم باید با این وضعیتم باید تا تهران بکوبم و بیایم. آنها حتی کارهای من را می توانند بخرند اما حاضر به این کار هم نمی شوند. اینها تنها مشکل من نیست. همه معلول ها مشکل دارند اما مشکلات حل نمی شود. بهزیستی به من می گویند ازدواج کن تا شوهرت خرج و مخارجت را بدهد و نیازهایت را برطرف کند! الان مردها یک زن سالم را نگه نمی دارند چه برسد به معلول ها. آیا یک مسئول باید به جای آنکه مشکل معلولی را حل کند اینطور حرف بزند؟!»

ای کاش مثل عروسک هایم بودم

از فریبا در این چند سال مستندهایی نیز ساخته شده است. او یک خاطره از مستندهایش می گوید: «وقتی داشتند از من مستند می ساختند آقای کارگردان از من پرسید وقتی که این عروسک ها را درست می کنی چه احساسی داری؟ گفتم ای کاش من هم مثل آنها بودم. آنطور که من برایشان دست و پا می گذارم خداوند هم به من دست و پا اهدا می کرد. از آن به بعد که مستند من پخش شد و خیلی ها این حرف را شنیدند و برای عروسک های من مشتری هایش چندبرابر شد.»

 

/انتهای پیام/

خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست تاریخ: جمعه 11 دی 1394برچسب:,
ارسال توسط امیر حسینی خواه چوشلی

 

٤٠‌میلیون تومان درآمدزایی با ٤‌میلیون تومان سرمایه!

آلوئه ورا43

 

 

حدود ٨‌سال پیش بود که «آلوئه‌ورا» برای اولین‌بار به سبد مصرف خانواده‌های ایرانی راه پیدا کرد. حالا دیگر دیدن برگ‌های باریک و بلند این گیاه خانواده کاکتوس در فروشگاه‌ها، نه‌تنها برای بسیاری از مشتریان عادی شده است که بازار ایران شاهد انواع و اقسام محصولات فرآوری شده آلوئه‌ورا یا همان صبر زرد به زبان بومی خودمان است.

به گزارش نماینده، حدود ٨‌سال پیش بود که «آلوئه‌ورا» برای اولین‌بار به سبد مصرف خانواده‌های ایرانی راه پیدا کرد. حالا دیگر دیدن برگ‌های باریک و بلند این گیاه خانواده کاکتوس در فروشگاه‌ها، نه‌تنها برای بسیاری از مشتریان عادی شده است که بازار ایران شاهد انواع و اقسام محصولات فرآوری شده آلوئه‌ورا یا همان صبر زرد به زبان بومی خودمان است. از کرم‌های مرطوب‌کننده و لوازم بهداشتی گرفته تا نوشیدنی و کمپوت آلوئه‌ورا.

 

Aloe vera seeds ، بذر آلوئه ورا

این عکس از سایت دکتر الوررا برداشت شده

 این کاکتوس بسیار مقاوم با وجود هزینه ناچیز کشت، دارای ارزش تجاری قابل توجهی است به‌طوری که هر ‌هزار متر مزرعه زیرکشت این گیاه، سالانه تنها ٤ تا ٦‌میلیون تومان هزینه دارد و در مقابل حدود ٣٠ تا ٤٠‌میلیون تومان درآمدزایی می‌کند. نیاز ناچیز به آبیاری، بی‌نیازی گیاه به کود و آفت‌کش‌ها و همین‌طور تجهیزات و ادوات گرانقیمت کشاورزی، هزینه مزرعه‌داری این محصول را به‌طور قابل توجهی کاهش داده است.

 

 عکس  بالا از سایت دکتر الوررا برداشت شده 


به جز این موارد، آلوئه‌ورا به دلیل ویژگی‌های زیستی خاص قادر است در زمین‌های خارج از رده و غیرحاصلخیز ثمردهی کند و همین موضوع به علاوه مزیت‌های اقتصادی دیگر باعث شده است کشت و کار آلوئه‌ورا به یک کسب و کار ارزان با درآمدزایی بالا تبدیل شود. کارشناسان می‌گویند آلوئه‌ورا توانسته است کشاورزان تحصیلکرده را به مزارع ایران جذب کند و حالا با رونق واحدهای فرآوری و از سرگیری صادرات این محصول، بازارهای فروش آلوئه‌ورا رو به بهبود رفته و روند رشد به خود گرفته است. این موضوع در شرایطی اتفاق می‌افتد که اقتصادی نبودن کشت بسیاری از محصولات در بستر کشاورزی سنتی ایران، همواره مورد انتقاد کارشناسان بوده است.
با این حال مدل‌های تازه کشت و کار و جذب افراد تحصیلکرده به مزارع می‌تواند آغاز یک تحول مهم در کشاورزی ایران باشد. از آغاز کشت آلوئه‌ورا در ایران کمتر از یک دهه می‌گذرد. نبود واحدهای فرآوری آلوئه‌ورا، کشت و کار این محصول را در دوره‌ای با رکود مواجه کرد اما با توسعه واحدهای فرآوری این گیاه در ٣ تا ٤‌سال گذشته، مزارع آلوئه‌ورا حالا دوباره رونق تازه گرفته‌اند و امیدهای جذب بازارهای خارجی این محصول در بین ایرانی‌ها زنده شده است.


کشت اقتصادی با کمترین هزینه ممکن
کشت گیاه آلوئه‌ورا دارای مزایای ویژه اقتصادی نسبت به سایر محصولات کشاورزی است. «میثم کوکبی» کارشناس کشاورزی و مشاوره کشت گیاه آلوئه‌ورا درباره این مزایا می‌گوید: گیاه آلوئه‌ورا برخلاف بسیاری از محصولات کشاورزی قابلیت برداشت ٢٠ساله دارد. این موضوع به این معناست که در صورت کشت سایر محصولات، کشاورز ناچار است هر سال محصول را بکارد و برداشت کند که این مسأله هزینه زیادی به کشاورز تحمیل می‌کند. چون کشاورز ناچار است هر سال سرمایه‌ای برای شخم زمین، تهیه بذر و نهاده و کاشت مجدد محصول خود هزینه کند اما گیاه آلوئه‌ورا در صورت یکبار کشت، قابلیت برداشت تا ٢٠‌سال را دارد که این امتیاز باعث می‌شود هزینه بسیاری صرفه‌جویی شود.

Image result for ‫بذر و تکثیر الوورا‬‎        Image result for ‫بذر و تکثیر الوورا‬‎وی ادامه می‌دهد: علاوه‌بر برداشت ٢٠ساله، گیاه آلوئه‌ورا ویژگی اقتصادی دیگری دارد که کشت آن را توجیه پذیر می‌کند. آلوئه‌ورا به‌ویژه نژاد بومی آن‌که به گیاه «صبر زرد» نیز مشهور است عاری از هرگونه قارچ و آفت است و همین موضوع گیاه را بی‌نیاز از تمام آفت‌کش‌ها و سمپاشی می‌کند و همان‌طور که می‌دانید یکی از پرهزینه‌ترین فاکتورهای کشت و کار تهیه سموم و آفت‌کش‌هاست. غیر از این، گیاه نیاز به هیچ‌گونه کود شیمیایی و اصولا تغذیه با کود ندارد که این دو آیتم هزینه کشت آلوئه‌ورا را مجددا کاهش می‌دهد و به دلیل ارگانیک بودن محصول مزایای تجاری آن را افزایش می‌دهد.

 

  Image result for ‫بذر و تکثیر الوورا‬‎                          Image result for ‫بذر و تکثیر الوورا‬‎


این کارشناس با اشاره به سایر ویژگی‌های اقتصادی کشت آلوئه‌ورا توضیح می‌دهد: یکی از موضوعات مهم در کشاورزی این است که محصول به موقع برداشت شود زیرا در نظر نگرفتن این موضوع می‌تواند به خرابی و فساد محصول و ضرر و زیان هنگفت کشاورز منتهی شود. همین موضوع خیلی اوقات توانسته است تولیدکننده را تسلیم دلال‌ها کند و برای پیشگیری از زیان بیشتر، کالای خود را با قیمت نازلی به فروش برساند اما در مورد گیاه آلوئه‌ورا الزام برداشت وجود ندارد. این به آن معناست که اگر برگ‌های گیاه مدت زمان بیشتری سر بوته بماند نه‌تنها ارزش تجاری خود را از دست نمی‌دهد بلکه با ایجاد ضخامت بیشتر برگ، هم عصاره و هم وزن محصول افزایش داشته و باعث درآمد اضافه می‌شود.   کوکبی همچنین تأکید می‌کند: علاوه‌بر تمام این موارد هزینه کارگری در مزارع آلوئه‌ورا پایین‌تر است. یک هکتار مزرعه گوجه‌فرنگی در طول ٢ ماه به ١٠ کارگر نیاز دارد این در شرایطی است که یک هکتار مزرعه آلوئه‌ورا به دلیل مقاومت بالا و در طول ‌سال به دو کارگر بیشتر احتیاج ندارد.

 

Image result for ‫بذر و تکثیر الوورا‬‎                                      Image result for ‫بذر و تکثیر الوورا‬‎

 


یک‌سال زنده ماندن، بدون آبیاری
اما مهم‌ترین ویژگی آلوئه‌ورا که کشت آن را در ایران توجیه می‌کند نیاز اندک گیاه به آبیاری است. آلوئه‌ورا همچنین از قابلیت زیست در فقیرترین اراضی برخوردار است. به گفته کارشناسان هر زمین کشاورزی که شرایط کشت و حاصلخیزی خود را ازدست داده است می‌تواند زیر کشت آلوئه‌ورا رفته و به این ترتیب دوباره احیا شده و به چرخه تولید بازگردد.


کوکبی دراین‌باره توضیح می‌دهد: گیاه آلوئه‌ورا قادر است بدون آبیاری تا یک‌سال هم زنده بماند. همین مقاومت بالای گیاه باعث شده است که آلوئه‌ورا در زمین‌های غیرحاصلخیز و خاک شور نیز به بار بنشیند. غیر از این در صورت آبیاری مزرعه آلوئه‌ورا با سیستم قطره‌ای، مصرف آب آن باز هم کاهش قابل توجه دارد و همین موضوع مخارج آبیاری گیاه را تا حد ممکن کاهش می‌دهد. همین‌طور باید اشاره کنم که مزرعه آلوئه‌ورا را می‌توان با آب سخت یا آب شور نیز آبیاری کرد و این موضوع ثمردهی گیاه را تحت‌تأثیر قرار نخواهد داد.


٤‌میلیون هزینه ٤٠‌میلیون تومان درآمد


اگر از هزینه تهیه زمین صرف نظر کنیم هر‌ هزار متر مزرعه آلوئه‌ورا درحال حاضر بین ٤ تا ٦‌میلیون تومان هزینه دارد و به‌طور متوسط سالانه حدود ٣٠ تا ٤٠‌میلیون تومان درآمدزایی می‌کند. این در شرایطی است که کارشناسان معتقدند با افزایش شمار کارخانجات فرآوری، این میزان درآمدزایی می‌تواند رکورد بالاتری به خود اختصاص دهد.
«ناصر شیرمردی» مشاور کاشت گیاه آلوئه‌ورا به سایت منطقه‌ای «یزد رسا» می‌گوید: به‌طور استاندارد در هر مترمربع ٤ بوته آلوئه‌ورا کشت می‌شود که با در نظر گرفتن این پایه، یک مزرعه‌ هزارمتری نیاز به ٤‌هزار بوته آلوئه‌ورا دارد. قیمت هر «پاجوش» (برای تکثیر گیاه) آلوئه‌ورا حدود ٥٠٠ تومان است که با این حساب حدود ٢‌میلیون تومان صرف تهیه گیاه مادر برای یک مزرعه‌ هزار متری می‌شود. این کارشناس ادامه می‌دهد: هر گیاه حداقل ٤ تا ٦ کیلو محصول می‌دهد و قیمت خرید هرکیلو محصول حداقل ٧٠٠ تا ٨٠٠ تومان است.   به این ترتیب اگر متوسط باردهی هر گیاه را ٥ کیلوگرم درنظر بگیریم یک مزرعه‌ هزار متری با ٤‌هزار بوته حدود ٢٠‌هزار کیلوگرم محصول می‌دهد. بنابراین در یک دوره سود خالص حدود ١٦‌میلیون تومان است. این در شرایطی است که گیاه مادر علاوه‌بر باردهی حدود ١٠ تا ١٦ پاجوش نیز تولید می‌کند که از این میان باید ٤ پاجوش گیاه حفظ شود و بقیه پاجوش‌ها قابل فروش است. اگر متوسط تعداد پاجوش‌ها را ١٠ عدد در نظر بگیریم در یک مزرعه ‌هزار متری ٤٠‌هزار پاجوش تولید می‌شود که هر پاجوش بین ٣٠٠ تا ٥٠٠ تومان خرید و فروش می‌شود. به این ترتیب درآمد حاصل از فروش پاجوش‌ها نیز حدود ١٢‌میلیون تومان می‌شود. با این حساب حداکثر درآمد یک دوره برداشت ٢٨‌میلیون تومان می‌شود. در‌ سال اول کاشت، امکان ٣دوره برداشت و از ‌سال دوم امکان برداشت ٤ فصل یا ٤دوره وجود دارد که اگر بخواهیم این مبلغ را با توجه به بازار فعلی در نظر بگیریم در یک‌سال می‌توان حداقل حدود ٤٠‌میلیون تومان درآمد داشت.


قابلیت برداشت ٤ فصل آلوئه‌ورا


میثم کوکبی هم درباره دوره باردهی آلوئه‌ورا به «شهروند» می‌گوید: این گیاه ٤ فصل است و در تمام فصول ‌سال قابلیت باردهی دارد اما در اولین دوره کشت، محصول پس از ٦ ماه قابل برداشت است و پس از این دوره گیاه می‌تواند هر ٣ ماه یکبار محصول بدهد. میزان نیاز گیاه به آبیاری هر پنج روز یکبار است و هر بوته حدود ١٠ لیتر آب مصرف می‌کند. در صورت استفاده از سیستم آبیاری قطره‌ای میزان آب مورد استفاده به‌طور قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند. درحال حاضر هزینه تجهیز هر هکتار زمین کشاورزی به آبیاری قطره‌ای بین ٨٠٠‌هزار تا یک‌میلیون تومان است. به جز عملیات شخم‌زنی زمین در ابتدای کشت گیاه، یک مزرعه آلوئه‌ورا به ماشین‌آلات و تجهیزات کلان دیگری نیاز ندارد و برداشت از گیاه نیز به صورت دستی انجام می‌شود. ضمن این‌که مزرعه به عملیات سمپاشی و کوددهی نیاز ندارد.


از عرق آلوئه‌ورا تا صادرات ژل به سوییس


بازار فروش آلوئه‌ورا در ایران از حدود ٣‌سال پیش رونق بیشتری پیدا کرده و متنوع‌تر شده است. این موضوع را میثم کوکبی کارشناس کشاورزی می‌گوید. او درباره جزییات بازاریابی برای این محصول، توضیح می‌دهد: تقریبا تا حدود ٥‌سال پیش هیچ صنعت و واحد فرآوری آلوئه‌ورا در کشور وجود نداشت و همین موضوع افول دوره‌ای کشت و تولید این گیاه را به دنبال داشت اما درحال حاضر وضع بهتری رقم خورده است و روزبه‌روز به تعداد واحدهای فرآوری آلوئه‌ورا در کشور اضافه می‌شود.


وی ادامه می‌دهد: درحال حاضر علاوه‌بر بازار فروش فله آلوئه‌ورا، این گیاه در تناژ بالا برای بهره‌برداری در کارخانه‌های تولید مواد غذایی مانند نوشیدنی، مربا، کمپوت و... خریداری می‌شود. به جز این ژل و پودر ژل آلوئه‌ورا مصارف بهداشتی دارد و توسط کارخانه‌های تولید لوازم بهداشتی و آرایشی خریداری می‌شود. ضمن این‌که در ایران یک واحد تولیدی به صورت اختصاصی اقدام به تولید عرق آلوئه‌ورا کرده است همین‌طور یک کارخانه تولید مواد بهداشتی و آرایشی نیز وجود دارد که تمام محصولات خود را با استفاده از عصاره طبیعی این گیاه تولید می‌کند.


این کارشناس تأکید می‌کند: بخشی از تولید آلوئه‌ورا به تازگی به خارج از کشور صادر می‌شود که برگ خام این گیاه بیشتر به ترکیه و کردستان عراق و تعدادی از کشورهای آسیای میانه صادر شده است. صادرات بوته و پاجوش گیاه نیز درحال حاضر به کشورهای قبرس، عراق و پاکستان انجام می‌شود. علاوه‌بر این بخشی از محصولات فرآوری شده مانند ژل و پودر ژل آلوئه‌ورا به سوییس صادر می‌شود.   «ناصر شیرمردی» کارشناس و مشاور کشت آلوئه‌ورا نیز درباره نحوه فروش داخلی این گیاه می‌گوید: مزرعه‌داران معمولا پیش از یک دوره کشت و برداشت با کارخانه‌ها و تجار متقاضی قرارداد فروش امضا می‌کنند. براساس این قرارداد فروش ٧٥‌درصد پرداخت، پیش از برداشت گیاه انجام می‌شود و ٢٥‌درصد باقیمانده در زمان تحویل کلیه محصول پرداخت می‌شود.


منبع: روزنامه شهروند

 شناسهٔ خبر: 92294- سرویس اقتصاد 

 

 
تاریخ: پنج شنبه 19 آذر 1394برچسب:الوورا -کاکتوس - درآمد خوب - آلوئه‌ورا ( آلوورا ) خواص دارويي گیاه آلوئه‌ورا ( آلوورا )خواص گیاه آلوئه ورا خاصيت هاي گیاه آلوئه ورا دانستنی های گیاه آلوئه‌ورا ( آلوورا ) درباره گیاه آلوئه ورا درباره ی گیاه آلوئه‌ورا ( آلوورا )عکس آلوئه ورا فواید ویژگی ها خصوصیات اطلاعات کامل گیاه آلوئه‌ورا ( آلوورا ) مطالب آموزنده درباره گیاه آلوئه‌ورا ( آلوورا )مطالب جالب درباره گیاه آلوئه ورا مطالب خواندني درباره گیاه آلوئه ورا مطالب روزانه دربار ه گیاه آلوئه ورا مطالب روز مره دربار ه گیاه آلوئه‌ورا ( آلوورا ) مطالب علمي درباره گیاه آلوئه‌ورا ( آلوورا ) مطالب پزشكي درباره گیاه آلوئه ورا همه چيز درباره گیاه آلوئه‌ورا ( آلوورا ) گیاه آلوئه ورا , برگ آلوئه ورا , شیرآبه آلوئه ورا , ژل آلوئه ورا , پودر آلوئه ورا , بذر آلوئه ورا , فواید آلوئه ورا برای پوست , خاصیت آلوئه ورا برای پوست , خاصیت آلوئه ورا برای پوست و مو , فوائد آلوئه ورا برای پوست و مو , ,
ارسال توسط امیر حسینی خواه چوشلی

 

با وجود هوای گرم و بحران کم آبی که منجر به تصویب قوانین منع آبیاری برای گیاهان باغ ها و گلخانه های معمولی شده است، بزرگترین پرورش دهنده کاکتوس بریتانیا همچنان درآمد بالایی از فروش گیاهان خود دارد.

Image result for ‫کاکتوس های گرانقیمت‬‎


لیندا گودی 60 ساله که با همکاری همسرش برایان، گلخانه کاکتوس خود را اداره می کند، می گوید: “مردم به خرید این گیاهان خانگی و گلخانه ای روی آورده اند تا با وجود بحران کم آبی، راحت تر بتوانند از گیاهان زنده باغچه و گلخانه خود محافظت کنند. همچنین به خاطر افزایش محبوبیت این گونه از گل ها در حال حاضر شاهد افزایش رشد فروشمان هستیم.

 

Image result for ‫کاکتوس های گرانقیمت‬‎


وی گفت: گیاهان معمولی تحمل گرما را ندارند و محیط گلخانه و کم آبی آنها را خشک می کند.

 

Image result for ‫کاکتوس های گرانقیمت‬‎


بیش از 800 گونه گیاه خاردار در زمینی به مساحت 22000 فوت مربع موجود است. این گلخانه در نزدیکی لینکلن شایر واقع شده است. هر اینچ از فضای کف آن از گل پوشیده شده است و بیش از چند صد آویز از جنس میله های فلزی هم از سقف آن آویزان است.

 

Image result for ‫کاکتوس های گرانقیمت‬‎
ارزش هر کدام از گیاهان بالغ این گلخانه بین 3 الی 200 پوند می باشد.

 

   Image result for ‫کاکتوس های گرانقیمت‬‎

 


برایان که تمام گونه های کاکتوس خود را از بذر آنها تکثیر کرده است، می گوید: “فکر می کنم حدود 100000 گیاه در این گلخانه موجود است. تقریبا 3 سال طول می کشد تا بذر کاکتوس به یک گیاهی بالغ و آماده برای فروش تبدیل شود. برخی از گیاهان بزرگسال این گلخانه که در حال حاضر آماده فروش هستند، 18 سال سن دارند.

 

Image result for ‫کاکتوس های گرانقیمت‬‎
“من هنوز اولین کاکتوسم را دارم. یک Ferocactus با نام “Fred” . من 50 سال است که این گل را دارم؛ درست از زمانی که یک پسربچه بودم. من آنرا با دیگر کاکتوس هایم که مربوط به نمایشگاه هستند، نگهداری می کنم و از آن برای تکثیر و ساخت گونه های جدید پیوندی یا ترکیبی استفاده می کنم.

 

                                                                  
من و لیندا گیاهان خود را در نمایشگاه های بزرگ گل و گیاه که هر ساله در سراسر جهان برگزار می گردد، در معرض دید عموم قرار می دهیم و در طول این سال ها مدال های طلای زیادی در این نمایشگاه ها برنده شدیم، از جمله 19 مدال طلا از نمایشگاه گل و گیاه چلسی.

 

Image result for ‫کاکتوس های گرانقیمت‬‎وی می گوید: کاکتوس ها عمدتا اهل مناطق گرمسیری هستند و تمام گیاهانی که ما در این گلخانه داریم، در زیر شیشه رشد کرده اند، بنابراین توصیه ما این است که آنها را در خارج از چنین محیطی نگهداری نکنید. با این وجود اگر شما در منطقه گرمسیر زندگی می کنید، تا حدودی می توانید آنها را به شرایط آب و هوایی سخت تر عادت دهید، اما مراقب باشید آنها از شرایط سختی چون یخ زدگی در امان بمانند.

 
 

خشکسالی … برای برخی پرورش دهندگان بزرگ کاکتوس نیز چندان خوشایند نیست.

 


در حال حاضر، بیش از 35 میلیون انسان در منطقه خشک و کم آبی که بخش هایی از انگلستان را در خود فرا گرفته است، زندگی می کنند. در جنوب غرب و نواحی مرکزی نیز 17 کشور دیگر رسماً بعنوان مناطقی که امروزه با بحران کم آبی روبرو هستند، شناسایی شده اند؛ وسیع ترین منطقه ای که از سال 1976 با بحران کم آبی مواجه است     

 

       Image result for ‫کاکتوس های گرانقیمت‬‎              اگرچه در حال حاضر، هنوز قانون منع آبیاری برای 20 میلیون نفر اجباری نیست، اما طرح های احتمالی برای حفظ محیط زیست در نظر گفته و در دست اقدام است.

 

Image result for ‫کاکتوس های گرانقیمت‬‎    آژانس حفاظت از محیط زیست اعلام کرد این خشکسالی به احتمال زیاد تا کریسمس بطول می انجامد. مقامات مسئول ابراز نگرانی کرده اند امسال با سومین زمستان خشک روبرو هستیم که برای اولین بار طی 36 سال گذشته به نقطه اوج ممنوعیت مصرف آب در کسب و کار و یا حتی محدودیت بیشتر مصرف آب خانگی خواهیم رسید.

 

Image result for ‫کاکتوس های گرانقیمت‬‎


بیش از 2000 گونه کاکتوس با اشکال و فرم های مختلف وجود دارد.
هنگامی که کاکتوس ها به مرحله گل دهی می رسند، هر سال با فراهم آوردن شرایط ایده آل و صحیح نگهداری گل می دهند. بسیاری از کاکتوس ها در سن 2 الی 3 سالگی شروع به گل دهی می کنند.

 


Image result for ‫کاکتوس های گرانقیمت‬‎

کاکتوس کاکتی یا کاکنوس گوشتی مکان آفتابی را دوست دارند، برای مثال جلوی پنجره یا یک گلخانه یا گرم خانه، که در این شرایط کاکتوس ها از رطوبت و سرما زدگی حفظ می شوند.

 

Image result for ‫کاکتوس های گرانقیمت‬‎یکی از خصوصیات حیرت انگیز کاکتی و کاکتوس گوشتی این است که آنها نیاز چندانی به آبیاری ندارند، اما با وجود آنکه نسبت به خیلی از گیاهان در برابر کم آبی مقاومند از حدود ماه مارس تا سپتامبر نیاز به آب دهی دارند.  این گونه ها در طول فصل زمستان نیازی به آبیاری نخواهند داشت. بیشتر گونه ها در طول هفته نیاز به یکبار آبیاری سیر دارند، اما اجازه ندهید به قدری در آب بمانند که ریشه های آن ها فاسد شود یا بگندد.

کاکتی ها مخازن واقعی آب هستند؛ مایع درونی آنها خالص و زلال و شفاف نیست و یک مایع غلیظ چسبناک است ولی با این حال کاملا قابل شرب است و جان خیلی ها را در صحرا و بیابان نجات داده است.

طول عمر یک گیاه کاکتوس می تواند از 25 تا 300 سال متغیر باشد. پاچیسریوس پرینگلی بلندترین گیاه کاکتوس با ارتفاعی حدود 20 متر و بلوسفلدیا لیلیپوتانا کوتاهترین آنها با ارتفاعی چند سانتی متری است. شکل برخی کاکتوس ها کاملا گرد است و شبیه بشکه به نظر می رسند؛ برخی دیگر صاف و مسطح یا بیضی شکل و برخی شبیه به لاله گوش انسان هستند.

...................................................................................................................................................................................................................................................

 

نام های مشترک: کاکتوس پیرمرد کاکل دار ، کاکتوس گربه فارسی سفید(Persian Cat).

وصف: به صورت استوانه ای رشد می کند و به ندرت منشعب می شوند،می تواند تا 11 متر طول داشته و تا 45 سانتی متر قطر، کرک های سفید روی بدنه آن حالت پشمالو دارد . این کاکتوس  بسیار محبوب است .

از ویژگی های قابل توجه آن، داشتن موهای بلند به رنگ سفید مایل به خاکستری می باشد ، که کمک می کند به محافظت از بدنه کاکتوس در مقابل نور خشن خورشید در زیستگاه بومی اش در شرق هیدالگو- مکزیک . به طور دقیق تر موهای سفید و بلند در واقع به گیاه کمک می کند تا با به دام انداختن یک لایه از هوا در تابستان بدنه را خنک نگه دارد و در فصل زمستان گرم.

طریقه نگهداری:

این کاکتوس رشد آهسته ای دارد  و در طبیعت می تواند  در طول20 سال به 2متر ارتفاع  برسد ، اما می توان آن را پیوند زده  و با آب مناسب و کود رشد آن را سریعتر کرد.

این گیاه نیاز به ترکیبی از خاک نیاز دارد که به خوبی زهکشی شود (نسبت به دیگر کاکتوس ها باید خاک آن زهکشی بیشتری داشته باشد ) ، در تابستان ​​آبدهی باید کم و متوسط ، و در فصل زمستان تقریبا آبدهی باید قطع شود ،این کاکتوس بسیار مستعد به پوسیدگی است به خصوص هنگامی که کاکتوس جوان است.

این کاکتوس ها  نیاز به  نور کامل خورشید دارند، که باعث افزایش  رشد موهای آن می شوند

ممکن است که با شستشوی موهای کاکتوس با شامپو رقیق شده و یا سفید کننده موها سفیدتر ودرخشانتر شوند.کاکتوسهای پیوندی بسیار آسانتر رشد می کنند و سفیدتر و گردتر می شوند.

برای قلمه  گرفتن کاکتوس ، می توان قسمت بالا را در فصل بهار قطع، و پس از 3 روز که قسمت بریده شده خشک شد  دوباره آن را کاشت.

سفالوسرئوس هنگامی که به ارتفاع 6 متر برسد گل می دهد ، فصل گلدهی آنها  تابستان می باشد ، گل هایش صورتی روشن  و زرد روشن است و معمولا در شب باز می شوند

از طریق بذر و قلمه می توان آنها را گسترش داد.

 

(تمامی مطالب و عکس ها توسط تیم کاکتی ترجمه و تهیه شده و استفاده از آن تنها با ذکر منبع مجاز می باشد)

 

 


برچسب‌ها: Cephalocereus senilisپیرمردPersian Catکاکتوسخاک کاکتوس 
نوشته شده در تاريخ دوشنبه بیست و دوم آبان 1391 توسط رضا

 

گلندولی آنکیناتوس-Glandulicactus uncinatus

(معمولا با نام آنکیسترو آنکیناتوس-Ancistrocactus نیز شناخته می شود)

 

 

دیگر نامهای مترادف : Echinocactus mathssonii - Ferocactus mathssonii  - Glandulicactus mathssonii -Ancistrocactus mathsonii  -

 

این کاکتوس بومی ایالات متحده ومکزیک می باشد.

وصف : این کاکتوس سایزش متوسط و به صورت ​​انفرادی رشد می کند  با تیغ مرکزی قلاب شکل بسیار طولانی است ، به خاطر همین تیغ به این کاکتوس ، قلاب ماهیگیری هم می گویند . ساقه آن استوانه ای می باشد به رنگ آبی خاکستری ، سبز مایل به زرد و یا سبز متمایل به خاکستری ، تا 20 سانتی متر قد، 8 سانتی متر قطر. تقریبا 13 شیارها دارد که حالت دندانه دندانه دارد. تیغ های جدید در مرکز کاکتوس به رنگ صورتی مایل به قرمز هستند وکم کم  به خاکستری کم رنگ تغییر رنگ می دهند معمولا 8-10 تیغ شعاعی دارد و یک تیغ مرکزی قلاب شکل بلند .

گلهایش نسبتا کوچک است و به شکل قیف می باشند و در روز باز می شوند ، تقریبا. 2-4 سانتی متر طول و 2-3 سانتی متر قطر دارد.رنگ گلها بسیار متمایز است : صورتی کثیف ، قرمز آجری ، بنفش متمایل به رنگ ارغوانی و یا قهوه ای، معمولا رنگ گل ها تیره است و چندین گل با هم در راس ساقه در می آید . فصل گلدهی  بهار (مارس تا ماه مه) می باشد و گل های باز تا دوازده روز باقی می ماند.

شرایط کشت و نگهداری: رشد آهسته و کمی دارد و نسبت به آبدهی تا حدودی حساس و مستعد به پوسیدگی است ، در آب دادن اعتدال رعایت شود. نوع خاک این گونه باید قابلیت زهکشی بالایی داشته باشد. در زمستان ترجیحا به طور کامل خشک باشد. این کاکتوس می تواند در درجه های پایین زنده بماند و تقریبا تا(-7 °C ) را تحمل می کند. از نظر نور این کاکتوس به نور  کامل خورشید نیاز دارد و ودر نور ناکافی رشد و شکل غیر طبیعی می گیرد . تکثیر از طریق دانه و بذر صورت می گیرد.

(تمامی مطالب و عکس ها توسط تیم کاکتی ترجمه و تهیه شده و استفاده از آن تنها با ذکر منبع مجاز می باشد)

 


برچسب‌ها: گلندولی آنکیناتوسگلندولیکاکتوسGlandulicactusGlandulicactus uncinatus 
نوشته شده در تاريخ دوشنبه هفدهم مهر 1391 توسط رضا

نام گل :  نوتوکاکتوس اسکلوسری(Notocactus schlosseri)

(وابسته به گونه و مجموعه نوتو اسکوپا N. scopa)

 

خواستگاه اصلی اش کشور اروگوئه می باشد ، این کاکتوس می تواند تا 20 سانتی متر ارتفاع و 12 سانتیمتر قطر داشته باشد ، تیغ های مرکزی انبوه ، کوتاه ، عمود و به رنگ خرمایی حنایی تا نارنجی . تیخ های دور سفید تر و ظریف . گلهایش به رنگ زرد لیمویی و تا 5 سانتی متر قطر و یک کلاله قرمز در وسط گل دارد .معمولا اگر 3 تا 5 سال سن داشته باشد در بهار گل می دهد.

 

شرایط نگهداری:

نگهداری از این کاکتوس آسان می باشد و می تواند تمامی شرایط آب و هوایی را در فصل رشد تحمل کند .

این کاکتوس هر مقدار آبدهی در فصل رشد را کاملا تحمل می کند.اما به رطوبت در زمستان حساس است و باید خشک نگه داشته شود چرا که ریشه ها در رطوبت و سرما  به آسانی پوسیده می شوند .

 

بهترین دما نگهداری 26 تا 28 درجه می باشد ،بهترین مکان نگهداری آفتابی و سایه معتدل است . به سایه سبک تا آفتاب کامل نیاز دارد اما آفتاب داغ وسط تابستان را اصلا دوست ندارد ، معمولا در زمستان پیشنهاد می شود در گلخانه تابناک و گرم با حداقل دمای 8 تا 10 درجه سانتی گراد نگهداری شود  

تغییر گلدان هر 3 سال یک بارانجام شود

بیماری شایع ، ریشه سیاه فرسوده

 

تکثیر :

از طریق دانه و یا بچه های کنار ریشه  ، اما تکثیر از طریق دانه خیلی سخت نیست

(تمامی مطالب و عکس ها توسط تیم کاکتی ترجمه و تهیه شده و استفاده از آن تنها با ذکر منبع مجاز می باشد)

 


برچسب‌ها: نوتوکاکتوس اسکلوسریکاکتوسنوتوکاکتوسنوتوNotocactus 
نوشته شده در تاريخ دوشنبه سوم مهر 1391 توسط رضا

نام گل :  اچینو گروزنی  (Echinocactus grusonii )

(توپ طلایی-خمره طلایی- صندلی مادر زن-بالش مادر زن)

وصف گیاه:

گیاهی کروی شکل است با تنه سبز کم رنگ و پر از تیغ ، حدود 20 تا 35 شیاره دارد ، ارتفاع این کاکتوس  به 90 تا 180 سانتی متر می رسد و  قطرش به 40 تا 80سانتی متر ، رنگ تیغ هایش زرد است ولی در گونه گروزونی آلبیس پینوس (albispinus) رنگ تیغ ها سفید می باشد، تیغ های گیاه 8 تا 10 انشعاب دارند و طول تیغ ها 2.5 تا 5 سانتی متر ، گلهایش به شکل حلقه بالای کاکتوس هستند ودر روز باز می شوند، رنگ گلهایش زرد است اما خیلی قابل رویت نیستند زیرا کوچکند و در پشم های خامه ایی رنگ راس گیاه ناپدید می شوند، گلها از آخر بهار پدیدار می شوند تا تابستان اما فقط در نمونهای بالغ که به اندازه کافی نور آفتاب دریافت کرده اند.

اچینوهای کوچک از نظر ظاهر کاملا با نمونه بالغ متفاوت و گاهی شبیه گونه مامیلاریا می باشد.

 

طریقه پرورش:

اچینو گروزونی رشد تابستانه دارد واز نظر پرورش تا حدی آسان است. تعویض گلدان بهتر است در بهار باشد . حتی اگر به گلدان بزرگتر نیاز نباشد بهتر است سالیانه تعویض  شود که خاک تازه برای رشد مهیا باشد. باید حدود یک سوم گلدان با شکسته های خمره و شن و غیره پر شود ، برای اینکه زهکشی خوب انجام شود بعد از تعویض گلدان تا یک هفته یا بیشتر به گل آب ندهید .

آبدهی منظم در دوره رشد تابستانی (این گیاه نیاز به آب کافی در تابستان دارد اما نه خیلی زیاد اجازه دهید سطح خاک مابین دو آبیاری خشک شود). وهمچنین باید از مرطوب و خیس کردن بدنه کاکتوس  هنگامی که در مقابل نور آفتاب هست جلو گیری کرد ، رطوبت کاکتوس در مقابل نور آفتاب باعث آفتاب سوختگی می شود که منجر به صدمه و یا عفونت قارچی و در نهایت  مرگ کاکتوس می شود . در زمستان باید خشک نگه داشته شود و آب نباید پای ریشه ها بایستد . در تابستان با مقدار زیادی کود پتاسیم تغذیه شود.

در تابستان اگر در بیرون نگه داری می شود و در مقابل آفتاب مستقیم نیاز به آبیاری بیشتری دارد و تقریبا هر روز نیاز به آبیاری دارد ، و اگر موقعیتش به حد ریادی گرم یا سوزان است باید به محل نیم سایه منتقل شود و اگر در داخل نگه داری می شود نیاز به نور و روشنایی و نور مستقیم آفتاب دارد ، اچینوهایی که در سایه رشد کرده اگر یکدفعه از سایه به آفتاب برده شود شدیدا می سوزد و این انتقال باید به آرامی صورت گیرد.این گیاه در شرایط خوب و در صورتی که قطر گیاه 40 تا 50 سانتی متر شود گلدهی را آغاز می کند.

(اچینو هنگامی که در نور آفتاب مستقیم نگهداری شود طول تیغ ها بلندتر می شود و کاکتوس زیباتر می شود اما رشد طولی کاکتوس کمتر شده و رشد قطری افزایش می یابد همچنین در صورتی که نور آفتاب به اندازه کافی نباشد رشد طولی بیشتر از رشد قطری می شود و کاکتوس به صورت نیمه استوانه ایی بزرگ می شود. )

کمترین دما برای نگهداری 10 درجه سانتیگراد می باشد .

(تمامی مطالب و عکس ها توسط تیم کاکتی ترجمه و تهیه شده و استفاده از آن تنها با ذکر منبع مجاز می باشد)

 

 

 

 


برچسب‌ها: اچینو گروزنیکاکتوسEchinocactus grusonii 
نوشته شده در تاريخ شنبه بیست و پنجم شهریور 1391 توسط رضا

نوتوکاکتوس لنین قاسی notocactus leninghausiiParodia leninghausii

این کاکتوس میتواند تا 91 سانتی متر طول داشته باشد معمولا اواسط تابستان گل می دهد به رنگ زرد روشن، این کاکتوس ها خیلی کم گل می دهند.

 

کمترین دمای نگهداری 10 درجه سانتیگراد می باشد و بهتر است در زمستان  از هر گونه یخبندان دور باشد و خاک آن خشک باشد، در تابستان تا دمای 30 درجه سانتی گراد را تحمل می کند. 

از فروردین به بعد گیاه رشدش را آغاز می کند و بتدریج باید آبدهی را افزایش داد .در طول تابستان آبدهی منظم به اندازه ای که گلدان اجازه آبکشی داشته باشد .در  هوای گرم ممکن است به آبیاری بیشتری نیاز داشته باشید ، این کاکتوس در تابستان به  آفتاب کامل نیاز دارد اما باید از آفتاب تند تابستان دور بماند، و در جای خیلی تاریک مستعد پوسیدگی هستند ، از آخر های شهریور آبدهی باید کاهش یابد تا گیاه آماده یا نیمه خواب(نهفتگی) شود در ماه مهر به روش زمستان برمیگردیم و آبدهی را کم می کنیم که گل بتواند به خواب زمستانی برود.این  کاکتوسها استراحت کوتاه زمستانی را دوست دارند و آنها را در زمستان باید کاملا خشک نگه داشت.

جا به جایی گلدان هر سه یا چند سال یکبار و جا به جایی سالانه به هیچ وجه توصیه نمی شود زیرا باعث پوسیدگی می شود

طریقه تکثیر : از طریق بذر و از طریق برش

(تمامی مطالب و عکس ها توسط تیم کاکتی ترجمه و تهیه شده و استفاده از آن تنها با ذکر منبع مجاز می باشد)

 


برچسب‌ها: نوتوکاکتوس لنین قاسینوتوکاکتوسنوتوکاکتوسnotocactus leninghausii 
نوشته شده در تاريخ یکشنبه نوزدهم شهریور 1391 توسط رضا

  مامیلاریا بومبی سینا  (Mammillaria bombycina )

وصف گیاه:

-رشد این گیاه به صورت تکی ویا خوشه ای می باشد تنه سبز روشن تا سبز خاکستری ، ارتفاع 7 تا 14 سانتی متر و قطر 5 تا 6 سانتیمتر.به شکل مخروطی ،استوانه ای-  تیغ ها قلاب شکل به طرف پایین زرد رنگ با نوک تیره قهوه ایی مایل به قرمز.

گلهای آن در روز باز می شوند ، به رنگ قرمز، صورتی و یا سفید و به شکل قیف  و به صورت تاج دایره وار دور کاکتوس می رویند.

طریقه پرورش:

این گیاه رشد سریعی دارد، و به راحتی گل می دهد و نیاز به رفتار خواصی ندارد ،.  نیاز به آفتاب کامل دارد و اگر  در آفتاب کامل رشد کند زیباتر می شود زیرا تیغ ها قوی تر می شوند .

در تابستان به آبدهی منظم نیاز دارد و در زمستان باید خشک نگه داشته شود ، کمترین دمای نگهداری 10 درج سانتیگراد می باشد

طریقه تکثیر :

بذر و یا جدا کردن بچه ها

(تمامی مطالب و عکس ها توسط تیم کاکتی ترجمه و تهیه شده و استفاده از آن تنها با ذکر منبع مجاز می باشد)


برچسب‌ها: کاکتوسمامیلاریامامیلاریا بومبی سیناMammillaria bombycinaMammillaria 
نوشته شده در تاريخ دوشنبه شانزدهم مرداد 1391 توسط رضا
فرو لاتیس پینوس(Ferocactus latispinus)
نام بومی : پنجه کلاغ- کاکتوس آبنباتی  بشکه زبان شیطان

اصلیت : مناطق خشک جنوب مکزیک

گل هایش بنفش روشن است و در زمستان زمانی از سال که دیگر کاکتوس ها گل نمی دهند گل می دهد

معمولا به شکل توپ نسبتا کوتاه و یا بشکه صاف می باشد،و به تنهایی رشد می کند و هیچ گونه انشعاب و یا جوانه ای ندارد، قطر 25 تا 45 سانتی متر و ارتفاع 35 سانتی متر و اغلب پهن است تا مرتفع ،و 13 تا 23 شیاره تیز دارد

4تیغ مرکزی ، صاف ،پهن و ضخیم می باشند و یک تیغ در مرکز این تیغ ها با 4 سانت ارتفاع و به شکل قلاب روبه پایین می باشد رنگ تیغ های مرکزی معمولا قرمز رنگ می باشد ولی در بعضی گونه ها رنگ کهربایی زرد رنگ نیز وجود دارد بقیه تیغ هایش نازک و بدون خمیدگی ، کوچکتر و زرد رنگ می باشند.

وقتی که کاکتوس به قطر 10 سانتی متر می رسد شروع به گل دادن می کند ، گلها حالت شیشه ای دارد به رنگ بنفش پر رنگ و داخل آن زرد می باشد 6سانتی متر ارتفاع و 3 سانتی متر عرض آنها می باشد. زمان گلدهی اواخر پاییز تا اوایل زمستان و بیشتر در ماه مهر و آبان اما فقط در صورتی که آب و هوا آفتابی و گرم باشد .

کم رشد می کند اما به راحتی زیر کشت می رود ، نیاز به خاک زهکشی و تخیله آب بالایی دارد و نیاز به آبهدهی منظم وزیاد در طول دوره رشد دارد اما باید از خیس کردن بدنه کاکتوس وقتی که در مقابل نور خورشید است اجتناب شود زیرا باعث سوختن کاکتوس  و حوادث مشابه و حتی عفونت های قارچی و مرگ کاکتوس می شود از نظر نوری نیاز به آفتاب کامل دارد

در فصل زمستان باید خشک نگه داری شود و حداقل در 10 درجه سانتی گراد نگه داری شود.

وسط این کاکتوس شیرین است به طوری که انگار در قند خیسانده شده و می توان آن را خرد کرد و قابل خوردن است به همین دلیل به آن کاکتوس آبنباتی می گویند .

 

 

(تمامی مطالب و عکس ها توسط تیم کاکتی ترجمه و تهیه شده و استفاده از آن تنها با ذکر منبع مجاز می باشد)

 


برچسب‌ها: فروفرو لاتیس پینوسکاکتوسFerocactussFerocactus latispinus 
نوشته شده در تاريخ یکشنبه هشتم مرداد 1391 توسط رضا
آگاو ویکتوریا - رجیون  (Agave victoria-reginae)

این کاکتوس به احترام ملکه ویکتوریا انگلیس توسط توماس مور به این نام شناخته شده .
این گیاه رشد خیلی کمی دارد اما محکم و زیباست . فرمهای منحصر به فرد برگ هایش می تواند تا 45 سانتیمتر قطر داشته باشد ،اما به ندرت بیشتر از 22 سانتیمتر رشد می کند ، پهنای برگ ها 3  سانتیمتر است ، معمولا به صورت تکی رشد می کند برگ های آن سفت و ضخیم ، دارای 3 زاویه مثلثی ، سبز تیره با علامتهای سفید تابان در حاشیه برگها ، برگها بدون تیغ هستند تنها یک تیغ کوتاه سیاه و مرکزی دارند.

در صورتی که گیاه حدودا 20 تا 30 سال سن داشته باشد در تابستان گل می دهد


گیاه توسط اسپانیایی ها در قرن 17 کشف شد ، هندی های بومی از آن برای الیاف ، غذا و ساختن نوشیدنی ا ل ک ل ی استفاده می کردند .از الیاف برای درست کردن لباس و طناب استفاده می شد اما بیشتر از این گیاه به عنوان خوراکی استفاده می شود ، برگ های کاکتوس و خود گل هایش خوردنی هستند به صورت کبابی و یا جوشاندن

به خاکی که خوب زهکشی شود نیاز دارد وآفتاب کامل تا سایه سبک برایش مناسب است اما در ماه های گرم تابستان از آفتاب سوزان دور نگه داشته باشد

در زمستان باید خشک نگه داشته باشد و اگر خشک باشد سرمای زمستان را بهتر تحمل می کند این کار به گیاه جان و نیروی حیرت آوری می دهد . در بهار و تابستان خوب آبیاری کنید و اجازه دهید بین دو آبیاری به طور واضح خاک نمناک باشد

آفت گیاه : ساس و حشره آردی

طریقه تکثیر :

توسط بذر و یا بچه های در آمده در پای ریشه در فصل بهار ، آنها را در خاک نمناک و هوای مه یا نور آفتاب فیلتر شده نگهداری کنید تا بزرگ شوند

(تمامی مطالب و عکس ها توسط تیم کاکتی ترجمه و تهیه شده و http://www.cacti.blogfa.com)

  

 
تاریخ: دو شنبه 16 آذر 1394برچسب:کاکتوس - درامد خوب در فضای اندک,
ارسال توسط امیر حسینی خواه چوشلی
رونق کسب و کار «چینی – ژاپنی» در تهران
 
گاه برای خرید یک بن سای باید به اندازه خرید یک ماکسیما یعنی بیش از 50 میلیون تومان پول خرج کنید! شاید از نگاه شما یک گیاه زینتی چنین ارزشی نداشته باشد اما هستند کسانی که این پول را بابت درختچه ای که از پدر پدربزرگشان هم مسن تر است، زیاد می دانند.
 

برترین مجله اینترنتی ایران

کسب و کار: گاه برای خرید یک بن سای باید به اندازه خرید یک ماکسیما یعنی بیش از 50 میلیون تومان پول خرج کنید! شاید از نگاه شما یک گیاه زینتی چنین ارزشی نداشته باشد اما هستند کسانی که این پول را بابت درختچه ای که از پدر پدربزرگشان هم مسن تر است، زیاد می دانند. 

موسیقی آرام و حال و هوای ییلاقی ارتفاعات شمال تهران، گیاهانی خاص و واق واق سگ و جیغ و داد قوش و ... که انگار تمامی ندارد؛ همه اینها تصویر اولیه گلخانه ای رویایی به نام «تئو» را می سازدت. گلخانه ای با گیاهان بسیار قیمتی، از جمله بن سای. 

در غروب یکی از همین روزهای پاییزی که هوا هم نم نمک رو به سردی می رود، در ارتفاعات بام تهران میهمان گلخانه تئو (نام یک درخت ایرانی) بودیم تا با مهدی شعبانی، صاحب این گلخانه، همکلام شویم. کسی که با شور خاصی از همه چیز حرف می زند. 

از سابقه بن سای در ایران و جهان، بن سای 870 ساله ژاپنی که 5 میلیون دلار قیمت دارد، تا راه اندازی کلاس های آموزشی بن سای در بام تهران. تلخیصی از این گفت و گو را می خوانید.

درختچه بن سای، مینیاتورهای چند ده میلیون تومانی

قبل از هر چیز این را بپرسم که نام گلخانه تان «تئو» به چه معناست؟

- تئو نام یک درخت ایرانی است.

در مورد واژه بن سای و سابقه آن در ایران و جهان برای مان بگویید.

- بن سای یک لغت ژاپنی است و از دو لغت بن به معنای درخت و سای به معنای گلدان تشکیل شده یعنی درخت در گلدان. معادل چینی آن هم پنجینک است. امروزه بن سای فقط یک درخت نیست و از آن به عنوان یک هنر یاد می شود. 

بن سای در واقع ترکیبی از باغبانی و هنر است. این هنر اصالتا چینی است و به 1400 سال پیش برمی گردد. می گویند در ایران هم سابقه دارد. در گذشته حکیم باشی ها گیاهان دارویی را با خود از این شهر به آن شهر می بردند، و از همین روی چاره ای نداشتند جز اینکه گیاهان را در گلدان بکارند. 

این اطبا برای درمان بیماران از شاخ و برگ این گیاهان می زدند اما به تدریج تنه آنها رشد می کرده و مانند همین بن سای های امروزی بوده است. بعد از اینکه بن سای به ژاپن می رود، تبدیل به یک سبک هنری می شود و ژاپنی ها درخت هایی را که قابلیت بیشتری برای تبدیل شدن به بن سای دارند، شناسایی می کنند. چینی ها با هرس کردن و ژاپنی ها نیز با روش های سیم پیچی کردن، شکل دلخواه خود را به درختان می دهند.

شروع کارتان از چه سالی بوده و چرا بن سای را به عنوان کسب و کار خود انتخاب کردید، چون به نظر کار دیربازدهی است و باید سال ها بگذرد تا یک درخت، تبدیل به بن سای شود؟

- معماری خوانده ام اما این کار به نوعی معماری گیاهان است. فکر می کنم عشق به گیاهان مهمترین دلیل باشد نه صرفا کسب درآمد. با همفکری یکی از دوستان و از سال 87 به طور رسمی و تخصصی در ایران به بن سای پرداختیم. من در چین آموزش دیده ام و همکارم در آلمان. چند نمایشگاه هم برگزار کردیم و الان نیز در حال برگزاری کلاس هایی برای آموزش روش های پرورش بن سای هستیم. تاکنون به تعداد زیادی آموزش داده ایم و نیت ما نیز ترویج فرهنگ استفاده از گل و گیاه، احترام به طبیعت و نیز نهادینه کردن استفاده از بن سای بوده.

درختچه بن سای، مینیاتورهای چند ده میلیون تومانی

یک درخت چگونه تبدیل به یک بن سای می شود؟

- روش های مختلفی برای تولید بن سای وجود دارد. هم می شود از بذر شروع کرد، هم قلمه زدن و حتی می شود درختی 200 ساله را از طبیعت بیاوریم در گلدان بکاریم و طی 15 الی 20 سال رویش کار شود تا شکل هنری بگیرد و تبدیل به بن سای شود. 

اکثر درخت ها قابلیت بن سای شدن را دارند مانند نارون، کاج، تمر هندی و غیره اما درخت بن سای باید چند ویژگی خاص داشته باشد. نخست اینکه درخت مقاومی باشد. مثلا بید خیلی زیباست اما مقاوم نیست و در برابر آسیب هایی مانند حشرات و توفان شکننده است. دوم اینکه برگ های شان بزرگ نباشد. مثلا درخت گردو را هر چقدر که هرس کنید، کوچک نمی شود. سوم اینکه هرس پذیر باشد و شکل بگیرد.

مسن ترین بن سای جهان چند سال دارد؟

- مسن ترین بن سای جهان در ژاپن است که 870 سال سن دارد و 5 میلیون دلار ارزش گذاری شده است. این بن سای شناسنامه هم دارد. مسن ترین بن سای خود ما یک درخت تمر هندی است که 170 سال سن دارد و 28 میلیون تومان قیمت گذاری شده است. بن سای هایی که ما داریم اغلب زیر 50 میلیون تومان تا 40 میلیون است. بن سای اگر بالای 50 میلیون باشد، گران است که در آینده برای فروش خواهیم داشت.

بن سای در ایران هم تولید می شود؟ صادراتی هم داشتید تا به حال؟

- بن سای بیشتر وارداتی است چون که درخت های وارداتی بیشتر متعلق به مناطق حاره ای است. درختان این مناطق برای نگهداری در آب و هوای تهران و آپارتمان ها مناسبند. درختان ایرانی بیشتر سردسیری محسوب می شوند ودر آپارتمان نمی توان آنها را نگه داشت و باید در فضای آزاد رشد کنند و نگهداری شوند. به کشورهای عراق، ترکیه و آذربایجان صادر کردیم ولی پول ما را ندادند و رها کردیم.

بن سای مشابه تقلبی هم دارد؟

- در کارهای جدید مانند بن سای، کارهای مشابه و تقلبی زیاد است و چون مردم اطلاعات ندارند به سمت آنها می روند. ظاهر مصنوعی این گیاهان برای مشتری جاذبه دارد. با استفاده از هورمون وطی دو ماه این گیاهان را به شکل بن سای درمی آورند. ارزانتر هم هستند. بن سای های تقلبی بیشتر در چین و تایلند با پیوند به وجود می آیند. در ذهن مردم بن سای یعنی درختچه ای که تنه کلفت دارد با یک تاج. این درختچه های تقلبی هم تنه پف کرده مانند سیب زمینی دارند که هورمونی است و در مدت کوتاهی پلاسیده و از بین می روند.

مشتریان شما بیشتر از چه قشری اند؟

- فکر می کنم بیشتر از قشر مرفه چون بن سای قیمت بالایی دارد. کلا مشتریان ما دو دسته اند. یک قسمت تنها بن سای را به عنوان هدیه دادن می خرند که می توانند از گلفروشی ها هم بخرند. دسته دیگر به بن سای نگاه تخصصی دارند و حتی از جنوبی ترین نقطه ایران تا شمالی ترین برای خرید بن سای به ما مراجعه می کنند. در همه جای دنیا بن سای را از مراکز معتبر خرید می کنند چون یک گیاه معمولی مانند یک دسته گل نیست که بشود از چهارراه ها خرید و به خاطر قیمت بالایی که دارد باید از مراکز معتبر خریداری شود.

با توجه به هزینه زیادی که مشتری می پردازد، تضمینی هم به آنها می دهید؟

- موجود زنده تضمین ندارد ولی خدماتی به مشتریان ارائه می کنیم. در نگهداری کمک می کنیم. مثلا مشتری مسافرت برود، ما درخت را نگه می داریم. برای مشتری خودمان مجانی و برای دیگران ماهی  10 هزار تومان هزینه می گیریم. درختی که مریض شود، ما با نگهداری چند روزه درخت را احیا می کنیم. در هرس کردن گیاه به مشتری کمک می کنیم. خاک گلدان را هر سال و به طور رایگان خودمان عوض می کنیم. مشاوره تلفنی هم داریم.

درختچه بن سای، مینیاتورهای چند ده میلیون تومانی

خاک خاصی لازم است؟

- خاک بن سای بسته به نوع گیاه فرق می کند و نوع زهکشی خاک هر گیاه بن سای با دیگری متفاوت است. خاک بن سای البته به اندازه گلدان آن عوض می شود. در اندازه های کوچک تا متوسط سالی یک بار و متوسط تا بزرگ،دو یا سه سال یک بار باید خاکش عوض شود.

قیمت یک بن سای را چه چیزی تعیین می کند؟

- فرم. مهمترین نکته در مورد یک بن سای فرم وشکل ظاهری آن است. سن در درجه دوم اهمیت قرار دارد. بن سای یک کار هنری است و مانند یک تابلو نقاشی یا یک مجسمه، تکنیک ظاهری و زیبایی بصری آن تعیین کننده قیمت نهایی آن است. اصولی دارد که مطابق اصول بررسی می شود که هر چه بیشتر تکنیک های ساخت آن رعایت شده باشد، قیمت آن هم بیشتر است. بعد سن و بعد ابعاد و گلدان آن مهم است.

شما با سیم پیچی کردن یک گیاه، به نوعی آن را زجر نمی دهید؟

- اگر این درختان زجر می کشیدند، اینقدر سالم و سرحال و زیبا نبودند و از بین می رفتند. در طبیعت هم درختان در معرض چرای حیوانات قرار دارند و به نوعی هرس طبیعی می شوند و ما تنها آنها را هرس دستی می کنیم.

پرورش بن سای به رونق چه کسب و کارهایی منجر می شود؟

- چون ابعاد و رنگ گلدان های بن سای با دیگر گلدان ها متفاوت است و گلدان های وارداتی معمولا قیمت بالایی دارد، از 5 سال پیش تا به حال مراکزی برای ساخت گلدان بن سای احداث شده که قبلا نبود. همچنین افرادی هستند که ترکیب خاک می کنندو خاک مناسب بن سای را می فروشند. 

فروشگاه های بن سای هم زیاد شده اند و افراد زیادی در این زمینه فعالیت می کنند. از طرفی سال 87 تنها یک کتاب در مورد بن سای وجود داشت و طی این 5 سال، بیش از 13 کتاب در مورد بن سای نوشته شده و بیش از 40 سایت در مورد بن سای به وجود آمده است.

تا به حال مشتری خاصی هم داشته اید؟


- بله، پرویز پرستویی و بابک حمیدیان خریدار بن سای هستند. همچنین لاله طباطبایی کلاس آموزش بن سای می آید. اکبر گلپایگانی هم می آید. در ماه رمضان بیش از 420 هنرپیشه در اینجا آموزش بن سای دیدند.ارسال توسط امیر حسینی خواه چوشلی

همان اول مصاحبه نیم نگاهی به دستگاه ضبط در دستم می كند و می گوید «اگر كم تر از دو گیگ حافظه داشته باشد، فول می شود…» و این یعنی «علیرضا رضائی عارف» برگزیده انواع و اقسام جشنواره های كارآفرینی كه در چندسال اخیر برگزار شده، كلی حرف دارد از نوآوری هایی كه به قول خودش همه ملی و فرا ملی است. رضایی ۳۵ ساله و ساكن همدان كه ذهنش پر از ایده های خلاق است، تنها ۴ طرح را توضیح می دهد درحالی كه ۱۷ ایده مختلف در ذهنش دارد و می گوید: اگر بخواهید همه شان را آنالیز می كنم و هركدام را كه گفتید كاربردی نیست از لیستم خط می زنم.اما مطمئن باشید تمام این ۱۷ طرح ملی و فرا ملی است…او خیلی حرف برای گفتن داشت و صفحه ما ناتوان از انعكاس همه حرف هایش …
گفتگوی صفحه نسل سوم روزنامه كیهان با این كارآفرین نمونه را آنهایی بخوانند كه شبانه روز خود را برای یافتن یك میز و نشتن پشت آن می گذرانند. لذت خواندن یك گفتگوی پرانرژی و امید بخش را از دست ندهید! اگرچه وزارت كار برای چندمین سال پیاپی جشنواره كارآفرینی برگزار می كند و طی آن از عده ای تجلیل می كند و عكسی و دستی و جشنی و تمام! چه زمانی قرار است از نخبگان به شكل عملیاتی استفاده كنیم، خدا می داند! آنها كه خیلی دنبال اصلاح الگوی مصرف هستند هم این گپ ما را از دست ندهند.


آقای عارف شنیده ایم شما از طرحی برای آبیاری زمین كشاورزی خود استفاده می كنید كه اگر در سطح كشور اجرا شود مشكل بی آبی را حل خواهد كرد. توضیح می دهید داستان چیست؟
در زمین خودم شبكه ای بوجود آوردم كه نیاز به هیچ گونه «انرژی» برای آبیاری ندارد اما هر جای باغ كه فلكه باز شود آب ۶ متر فواره می زند. در این شبكه آب رسانی نه از برق استفاده شده و نه انرژی موتور و دیزل. با تلفیق یك فناوری قدیمی و با فناوری جدید این طرح را اجرا كردم. نیرویی را كه باعث ایجاد این فواره می شود از شرایط زمین گرفتم. ایجاد انرژی به این صورت است كه منبع تامین آب ۲۲ متر ارتفاع دارد و ۱۲۰۰ متر لوله كشی كردیم و فشار آب را به زمین پایین دست انتقال دادیم.

آن وقت ۶ متر فواره؟!
اوایل كه می خواستیم این كار را انجام دهیم كسی باورش نمی شد و موقع ارائه طرح گفتند كه امكان ندارد؛ باید ایستگاه پمپاژ داشته و ترانس برقی موجود باشد و آب از این طریق پمپاژ شود. الان بعد از ۴ سال از آن بازدید می كنند و طرح نمونه استان همدان هم شناخته شد. این طرح را به یك پروژه تحقیقی در قالب آب فراوان و برق سبز تبدیل كردم. اگر این پروژه به معنای واقعی اجرایی شود ما در ایران كمبود آبی نخواهیم داشت و علاوه بر آن صادر كننده هم خواهیم بود.
كمی باور كردنی نیست…
اگر كسی می گوید این طرح اجرایی نیست بیاید تا آن را ثابت كنم. حاضرم این را به تمام كارشناسان اثبات كنم. مقاله ای نوشتم تحت عنوان «انرژی های تجدید پذیر نهفته در ارتفاعات كوهستان های ایران؛ آبیاری ثقلی، برق سبز و توسعه پایدار» و این مسئله را از نظر عملی، علمی و تكنیكی و … بررسی كردم. این مقاله حاصل تجربه و پژوهش من است. مسئولان بیایند و بازدید كنند. علاوه بر این می خواهم توسط همین طرح، كه هیچ انرژی مصرف نمی كند، برق هم تولید كنم.

چطور؟
ایجاد انرژی از طریق استفاده از اختلاف ارتفاع است و از این اضافه ارتفاع ایده ای به ذهنم رسیده و منتظر وام و كمكی حتی در زمینه تكنولوژی نیستم در سال جدید دستگاه مولد برق را می سازم و از آبی كه اختلاف ارتفاع دارد برق تولید می كنم، البته این روش هنوز در دنیا استفاده نشده است.
ببینید ما آب را در دشت رها می كنیم و نهایتا در خوزستان جلویش را با ساخت سد كرخه و هزینه چندصد میلیارد تومانی می گیریم درحالی كه انرژی اصلی ما در كوهستان هاست. دماوند ۴ هزار متر از سطح دریا ارتفاع دارد و دشت خوزستان از سطح دریا فقط ۲۰ متر اختلاف ارتفاع دارد. یعنی ما ۳۹۸۰ متر ارتفاع را از دست دادیم و سدی ساختیم كه تنها ۹۰ متر ارتفاع ایجاد كرده است. در صورت اجرایی شدن پروژه ام می توانم بدون مصرف انرژی برق تولید كرده و بجای لوله های ۵۰ اینچی نفت لوله های ۱۰۰ اینچی آب را در كشور ایجاد و آب آن را تامین كنم.

از نظر اقتصادی برآوردی داشتید؟
سود این طرح اصلاقابل محاسبه نیست. من می گویم یك میلیارد متر مكعب آب با این طرح می توانم برای كشور به ارمغان بیاورم و ثابت می كنم، نه هزینه ای می خواهم و نه وام و نه هیچ. فقط طرح را بازدید كنند و پروژه را به من بسپارند. مسئولان می گویند اگر ۳۰ درصد آب كشور اضافه شود مشكل كم آبی حل خواهد شد. من خیلی راحت می گویم آب در دسترس كشور را یك میلیارد متر مكعب افزایش می دهم. هیچ امكاناتی هم نمی خواهم فقط پروژه ای را به من محول كنند و بگویند این را تحویل بده! من باتوجه به پتانسیل موجود این كار را انجام می دهم. البته اگر نیایند هم این كار را انجام می دهم. الان رایزنی های محلی را با جامعه هدفم انجام دادم. استقبال های محلی صورت گرفته و نهایتش این است كه خودم انجام می دهم.

دقیق ترش را بگویید…
در ۵۰۰ هكتار زمین آب را ۸ برابر می كنم. درحالی كه اگر می خواستم سنتی كشاورزی كنم كه زمین كشاورزیم اصلاوجود نداشت. ابتدا در زمین پدرم صرفه جویی ایجاد كردم و بعد در این زمین آن را توسعه دادم. الان زمین خودم ۷۰ هزار متر است و ۳هزار اصله درخت را از این طریق آبیاری می كنم.

اگر قرار بود سنتی كشاورزی كنید نه كارآفرینانه، چه؟
اولین صرفه جویی اقتصادی این است كه در سال ۸۳ باید ۵ میلیون تومان برای ترانس برق هزینه می كردیم و ۵ میلیون تومان هم برای تیر برق و تابلو و … به علاوه پول برقی كه باید پرداخت می كردیم. این جدای صرفه جویی آبی است كه داشتیم و تازه می خواهیم برق هم تولید كنیم. تولید برق در این پرو ژه، برای اولین بار، به نظرم یك انقلاب در كشاورزی است.

فكر می كردید به نتیجه برسید؟
پدرم وقتی می خواست آبیاری بارانی در زمینش ایجاد كند برخی از افراد روستا می خندیدند و می گفتند فلانی می خواهد استغفرالله در كار خدا دخالت كند. اما الان همه از طرح ما الگو می گیرند و حتی سه ماه منتظر می مانند كه من یك روز فرصت كنم و دو ساعت بروم روی زمینشان بگویم با توجه به شرایط این طرح را اجرا كن…

قضیه فروش آكواریوم و داستان ماهی و وانت چیست؟
در فروش ماهی مشكلی به نام بازاریابی داشتیم. اولین ایرادی كه مردم برای خرید آن می گرفتند این بود كه این ماهی تازه است یا نه. یكی چشم ماهی را نگاه می كرد و یكی آبشش و …با توجه به تجربه ۹ ساله ای كه كه در فروش ماهی داشتم فكر كردم بهتر است ماهی را زنده بفروشیم. البته در این تجربه ۹ ساله هم شكست داشتم و هم موفقیت. سال ۸۱ به علت سرمایه گذاری اشتباهی كه روی ماهی انجام دادم تمام سرمایه ام را از دست دادم. هم پرورش ماهی داشتم و هم فروش. در پرورش ماهی ۵ سال در استان نمونه بودم. وقتی روی فروش آمدم در شبكه توزیع، مشتری زیاد گرفتم و سرمایه به اندازه شان نداشتم. نسیه دادن من را شكست داد. دو تا ماشین و خانه را فروختم و زندگی ام تقریبا به حالت ایست رسید. اما از «ماهی» به علت اینكه سرمایه ام را از دست داده بودم ناامید نشدم و با تجربیاتی كه داشتم شرایط را برای خودم قابل تحمل كردم.

چه ایده ای به ذهنتان رسید؟
۷ سال پیش جزء زنده فروش ها بودم برای شخصی از همدان تا تهران در تانكر آب معمولی، ماهی می بردم. برای همین پژوهش هایی در بحث فروش انجام دادم. نقطه ضعف ها را كه بررسی كردم، دیدم اگر ماهی را كه با ماشین می برم، ببینم خیلی بهتر است. اولین كاری كه كردم این بود كه شیشه ای پشت سرم در تانكر زدم تا از آینه وسط كه نگاه می كنم ماهی را ببینم. بعد كم كم شیشه ها را افزایش دادم و دیدم كه تانكر دوام آورد. این ماشین الان ۲ سال و نیم است در همدان كار می كند و استقبال خوبی از آن هم شده است. مردم خیالشان راحت است كه ماهی تازه می خرند. البته دیگر این طرح را قبول ندارم و دارم طرح نویی را پیاده می كنم. شركتی تاسیس كردم به نام «قزل منزل» كه با روش جدیدتری ماهی را به منزل مردم می رساند.

كمی هم از شركت جوینده تان بگویید كه كلی بازتاب داشت و آنهایی را كه گمشده ای داشتند به طرف شما كشاند!
كیفم سرقت شد و زمانی این اتفاق افتاد كه به معنای واقعی به جایی رسیده بودم كه بعضی ها به آن می گویند: باختن! فروختن خانه و ماشین سر قضیه ماهی و … وقتی برای گرفتن المثنی به اداره ثبت احوال می رفتم و می دیدم تعداد مراجعه كنندگان كم نیست، شروع كردم به تحقیقات. سر صحبت را باز می كردم و اینكه شما چه چیزی گم كردید و كجا و چگونه و … می خواستم بدانم مشكل او هم مثل من هست یا نه. آماری در ذهنم شكل گرفت…« پس مثل من زیاد هستند.» یك داده خوب برای انجام پروژه. در اینترنت تحقیق كردم و نرم افزاری برای دسته بندی اطلاعات حجیم برنامه ریزی كردم. شركت های معتبر برنامه نویسی را پیدا كردم. شركتی حاضر شد در آن شرایط كه هیچ پولی نداشتم مجانی برای من برنامه بنویسد…

مجانی؟ آنهم شركت برنامه نویسی؟
البته این برنامه بعدا برایش ده ها میلیون سود داشت و دارد. پول نداشتم اما متقاعدشان كردم كه این كاری كه می گویم، شدنی است و بر اساس اعتقادی كه درشان ایجاد كردم حاضر شدند برنامه را برایم بنویسند. همزمان با سازمان های پیدا كننده اشیای گمشده ارتباط برقرار كردم؛ تاكسی رانی، اتوبوس رانی، پست، مترو، راه آهن و فرودگاه، حرم امام رضا(ع) و … نتیجه این شد كه من فهمیدم باید شركتی تاسیس كنم. مكانی را اجاره كردم كه میز و صندلی هم داشته باشد چون در صورت نداشتن میز و … باید یكی دو میلیون تومان هزینه می كردم. بعد شروع به نوشتن قراداد و تفاهم نامه با سازمانهای مربوطه كردم.

نتیجه؟ 
ماه اول ۴ هزار تومان، ماه دوم ۹ هزار تومان، ماه سوم ۳۵ هزار تومان، ماه چهارم ۹۰۰ هزار تومان، ماه پنجم ۳ میلیون و پانصد هزار تومان، ماه ششم ۵ میلیون و الان ماهی ۲۵ میلیون تومان در آمد دارم. این درحالی است كه ابتدایی كه می خواستم شركت را راه بیاندازم برخی ها به شوخی می گفتند جورابم گم شده، توی بانك اشیاء تو نیست؟ یعنی ایده ام برایشان خنده دار بود.

سبك كار چطور است؟
نرم افزار را مجانی به سازمان های پیدا كننده می دهیم. آنها با ورود اطلاعات مشكل خودشان را حل می كنند و مردم می توانند با مراجه به پست مركزی هر استان مدارك خودشان را در بانك ما جستجو كنند. اول یك جستجوی مجانی انجام می شود در صورتی كه پیدا شده باشد آدرس می دهیم تا بروند و تحویل بگیرند.
اگر در سرچ اولیه پیدا نشد فرمی را پركرده و مشخصات شیءگم شده را و مشخصات خودشان را می نویسند. ما تمام اطلاعات گم شده ها را داریم و پیدا شده ها را هم داریم و وقتی جستجو می شود مدارك پیدا شده را تلفنی به صاحبش اطلاع می دهیم تا برود و فرضا در پست فلان شهر مدركش را تحویل بگیرد و هزینه ای( دوهزار تومان) دریافت می شود. قرار است كار از این راحت تر هم بشود و اطلاعات از طریق sms به افراد اطلاع داده شود. شركت جوینده در حال حاضر ۴۰ كارمند دارد و ماه بعد به ۷۰ نفر افزایش پیدا می كند.

برآورد اقتصادی طرحتان را حساب كردید؟
ما ثابت كردیم كه اگر شركت جوینده در كل كشور توسعه پیدا كند روزانه یك میلیارد و ۷۵۰میلیون تومان برای كشور صرفه جویی خواهد داشت…

چطور؟
وقتی یك گونی معادل ۶ هزار گواهی نامه گم و ابطال شود، اگر هر گواهینامه جمعا برای شما و دولت و سازمانهای صادر كننده ۵۰ هزار تومان هزینه داشته باشد، ۳۰۰ میلیون تومان هزینه خواهد داشت. با همین آمار كه پیش برویم به یك میلیارد و ۷۵۰ میلیون تومان در روز می رسیم. من در جشنواره شیخ بهایی این رقم را گفتم و از آن دفاع كردم. اینكه چند بار مراجعه می كنید برای گرفتن المثنی، فیش واریزی، بنزین مصرفی، نیروی كار و انرژی و … همه اینها را كه محاسبه كنیم به عدد بالای ۱۰۰ هزار تومان می رسیم. اگر میانگین ۵۰ هزار تومان هم باشد به رقم گفته شده در روز می رسیم. یعنی صرفه جویی ۷۰۰ میلیون دلار در سال برای كشور.

چقدر قبول دارید كه جوانان كار ندارند و باید دولت برایشان كار ایجاد كند و …؟
احساس می كنم كسی كه می گوید بی كار هستم خیلی بی دست و پاست! كار ریخته است و فقط یك فكر درست می خواهد. معتقد هستم كسی در هر كاری كه هست باید مرتب توسعه اش بدهد. حتی فروشندگی هم اگر می كند آخر سال باید ۱۰ تا شعبه داشته باشد. به نظر من توسعه و بازار یابی باید درست باشد.
فرض كنیم گران ترین خوراكی دنیا خاویار باشد. من یك كیلو خاویار درجه یك به شما می دهم، در یك كیسه فریزر بریز و دور میدان رسالت تهران برای فروش ببر. هیچ كس آن را كیلویی هزار توان هم نمی خرد. همه می گویند كه قطعا یا خاویار نیست یا مشكلی دارد. پس اگر بهترین جنس دنیا را هم داشته باشید اما نتوانید به معنای واقعی معرفی اش كنید، باختید. زعفران را داریم و اسپانیا سودش را می برد. فله ای می خرد، گرمی بسته بندی می كند و به نام زعفران اسپانیا می فروشد، یك ارزش افزوده هم به خاطر اسپانیایی بودنش می برد. آنوقت بی كارها در ایران چه می كنند؟ بعضی هاشان با پوش ذرت زعفران تقلبی درست می كنند و می فروشند. چرا كسی كه می گوید بی كار است از همین فرصت ها استفاده درست نمی كند تا روی زعفران واقعی كار كند؟ زعفران تقلبی را كه دیگر دولت راهش را نشان نمی دهد، كار خود مردم است. زمانی كه شركت جوینده را تاسیس كردم فقط ۱۰ تا خودكار و یك كامپیوتر پنتیوم تری از خانه ام آوردم و بعدا یك میلیون تومان قرض، از پدر و برادرهایم هم كمك گرفتم. داشته هایم را جمع كردم و شركت جوینده را تاسیس كردم كه كار بزرگی بود.

پس مشكل بیكاری كجاست؟
اگر بگوییم سرمایه ندارم، حمایت ندارم و … نمی شود چون نداشته ها خیلی بیشتر از داشته هاست. برخی جوانان می گویند من لیسانس دارم و فارغ التحصیل شدم. بدترین كلمه همین فارغ التحصیل شدن است. گیریم كه هزار تا كتاب خواندم تا فارغ التحصیل شدم. اگر بروم یك كتابخانه با چندهزار كتاب كه من نخواندم آنوقت هم فارغ التحصیل شده ام؟ برخی ها امكانات و شرایطی از نظر ذهنی و روحی و مالی ندارند اما به نظر من مهمترین چیزی كه ندارند «فكر» است چون نمی آیند داشته هایشان را لیست كنند به جای نداشته ها. به فرض من یك پسرعمویی دارم كه ۱۰ هزارتومان پیش او اعتبار دارم، خوب این یك داشته است!

به غیر از این چه؟
من تا وقتی كه كارآفرین نشده بودم نمی دانستم از طریق كارآفرینی می توان ظرفیتهای بیشتری ایجاد كرد. در پیگیری ها برای انجام كارهایم نزد مسئولان فهمیدم اگر قرار باشد مثل همه درخواستم را بگویم پس هیچ فرقی با همه ندارم. وقتی كه می روم اولین كاری كه می كنم این است كه تمام كارهایم را حتی در حد ۲۰ كلمه تشریح می كنم. در تعریف جهانی معلولیت، سازمان ملل یا یونیسف تعریف جدیدی از معلویت ارائه داده است؛ معلول كسی است كه نتواند با جامعه اطرافش ارتباط برقرار كند. اینكه معلول روی ویلچر را معلول بدانیم كاملااشتباه است. قبل از ریشه كن شدن بی آبی و بی كاری و … باید «بی فكری» ریشه كن شود. چون اول باید فكر كرد تا بعد به تولید رسید. اگر جوان كار داشته باشد هم مشكلات روحی و روانی كم می شود و هم معضلات اخلاقی كم شده و هم امنیت بالامی رود.

به نظرتان مشكل چرخه كند تولید در كشور چیست؟
مشكل چرخه تولید «برنامه ریزی» است و چه مردم و چه مسئولان به اندازه مشكلاتی كه بر سر راه تولید ایجاد می كنند، مقصرند. كارخانه ای كه نیاز به وام دارد خیلی بهش سخت می گیرند. به نظر من مشكل از شخص بانكی نیست، مشكل از مشاوری است كه در برنامه ریزی خود می گوید این كارخانه در خط تولید خود باید فلان قدر سرمایه در گردش داشته باشد. طرح دادنش مهم نیست اما اگر مشاور یك بازار جدید را به شخص معرفی كند مهم است.
طرز فروش هم غلط است. اینكه فرضا پرورش قارچ یا گاوداری را جایی می زنیم كه شرایط مناسبی ندارد. مثلابرای تهیه مواد و مصالح مورد نیاز باید كلی مسافت طی شود. درصورتی كه مثلااگر بخواهیم پودر ماهی تولید كنیم باید كارخانه اش جایی باشد كه مواد اولیه اش هم نزدیك مكان باشد. با همین فكر كارخانه ای قرار است بزنم كه در آینده هیچ كس نمی تواند با من رقابت كند!
مشكل تولید ما بیشتر به علت نداشتن برنامه ریزی و راه فروش است، بعد دولت. از همان ابتدا نیاز سنجی و امكان سنجی نمی شود بعد كه به مشكل خوردیم ، می گوییم هزینه ها بالاست. خوب اگر ماده اولیه در نزدیكی محل تولید باشد چنین مشكلی پیش نمی آید.

پس بروكراسی چه؟
در كار خودم همه درها را یكی یكی و با احترام می زنم. بعد صدایش را بلند می كنم و اگر بسته بود درهای بعدی و بعدی، اگر نشد از همان اولین در شروع می كنم به شكستن درها. این را در بحث جوینده و ماهی و گرفتن مجوز كارخانه اجرا كردم. تمام «نه» و «نمی شود» ها را كنار زدم. می گوییم بروكراسی اداری؛ یك كارمند می تواند وظیفه اداری خودش را انجام ندهد؟ باید انجام دهد اما مسئله ای كه وجود دارد این است كه برای انجام كارمان به ادارات، دو منظوره وارد شویم…

یعنی چی؟
اگر می خواهم برای گرفتن مجوز كاری به اداره آب بروم چه اشكالی دارد تحقیقی هم برروی آب معدنی انجام دهم؟ دو سه منظوره كه وارد اداره ای شوی نه تنها از كارت عقب نمی مانی بلكه بروكراسی اداری برایت تبدیل به فرصت هم می شود. دنبال كاری می رویم، فرضا «جهاد» بن بست ایجاد كرده و می گوید به علت منابع طبیعی است. خب همین منابع طبیعی تعریفش چیست و به چه صورت می توان از آن پول در آورد و اگر كارشناسی در مقطعی مخالفت می كند، علتش چیست؛ مثلاوجود رودخانه… خب این یك پتانسیل و فرصت است! به نظر من بروكراسی اداری را هم می توان تبدیل به فرصت كرد. برخی ها می گو یند كه می خواهند در یك زمینه فعالیت كنند كه به نظر من درست نیست. مشكل ها باید آنالیز و حل شوند. من به كسی كه كتاب «مشكلات را چگونه شكلات كنیم» واقعا احسنت می گویم. مشكلات را می توان شكلات كرد. وقتی مشكلی آنالیز شد اتوماتیك وار راه حل ها هم پشت سرش می آید.

تعریف كارآفرینی از نظر شما چیست؟
همه تعریفات خوبی دارند و نیاز به تعریف جدید نیست؛ تبدیل ایده به پدیده و … ولی به معنای واقعی كارآفرینی یعنی مبارزه با مشكلات. حداكثر ریسك و خطر و مشكل. اگر كسی به معنی واقعی با آن درگیر و پیروز شد، كارآفرین است.

ایده ها چطور به ذهن شما می رسند؟
هر چیزی را در هر حالتی كه به ذهنم بیاید، یادداشت می كنم، چه در حالت رانندگی و چه در خواب. یادداشت ها خیلی كمك كردند و بیش از ۵۰ درصد از پیشرفتم به خاطر همین یادداشت هاست. چیزی كه یك لحظه به ذهنت می رسد و ممكن است چند ثانیه بعد فراموش شود تبدیل به قطعه ای از یك پازل بزرگی می شود كه ما در آن زندگی می كنیم. وقتی پازل ها كنار هم چیده می شود و ایده روی كاغذ جان گرفت به مرور تبدیل به یك فرصت و شرایط استثنایی می شود. وقتی با این شرایط پیش رفتید دیگر نگران این نیستید كه ایده تبدیل به پدیده می شود یا نه چون قرار نیست همان لحظه این اتفاق بیافتد. قطعات پازل كنار هم بعد از مدتی جور می شوند و بعد از چند روز چندین ایده خوب خواهیم داشت.

فرزند هم دارید آقای عارف؟
یك دختر ۱۲ساله و یك پسر ۱۰ ساله…
همان موقع گوشی همراهش را در می آورد تا آخرین اس ام اس رسیده را نشانم دهد؛ سلام بابایی چرا تماس نمی گیری؟

ذهن فرزندانتان را چطور ایده پرور بار می آورید؟
فقط می گویم هرچه به ذهنتان آمد، بنویسید. عادت كردند كه كنكاش كنند و بگویند. من گفتن را قبول نمی كنم و می گویم باید بنویسید. بهشان می گویم فكر كنید چه چیزهایی اگر بشود خوب است؟ بعد بشمارید ببینم چند تا اختراع در ذهنتان دارید؟ آخرین فكری كه پسرم گفت این بود كه چه كنیم كه اگر اتو افتاد، برقش قطع شده و آتش سوزی نشود.
من بابت هر ایده بچه ها را تشویق می كنم و بهشان جایزه می دهم. مدرسه به دخترم گفتند درباره مخترع بنویس و همه دنبال ادیسون و گالیله و… رفتند. من گفتم نگاه كن اطرافمان ببین چه مخترعانی داریم. رفتیم و درباره پرفسور موسیوند كه اهل روستاهای اطراف همدان است و قلب مصنوعی اختراع كرده، تحقیق كردیم كه تحقیق در مدرسه اول شد.

و حرف آخر ؟
خواستن توانستن است و «ایرانی» می تواند…

 

 برگرفته از        پروتال جامع ایران ناز                                 مجموعه گوناگون    
تاریخ: دو شنبه 16 آذر 1394برچسب:اشتغال - ایده جدید -کار - کار افرینی ,
ارسال توسط امیر حسینی خواه چوشلی

 

 تعریف گیاه گوجه فرنگی

گوجه فرنگی (نام علمی: Solanum lycopersicum) میوه‌ای سرخ‌رنگ و آبدار است. این گیاه بومی آمریکای جنوبی و مرکزی است که طی دورهٔ استعماری اسپانیا به سایر نقاط جهان منتقل شد. انواع مختلف این گیاه امروزه در سراسر جهان پرورش داده می‌شود.
گوجه فرنگی سرشار از ویتامین سی و لیکوپن است. این میوه امروزه به روش‌های مختلفی، به طور خام یا به‌عنوان یکی از مواد لازم برای تهیهٔ غذا، انواع سس و نوشیدنی مصرف می‌شود و بخش مهمی از رژیم غذایی مردم بسیاری از کشورها را تشکیل می‌دهد. کشت و پرورش این گیاه به طور کلی، مساحتی حدود سه میلیون هکتار را به خود اختصاص داده است، که نزدیک یک‌ سوم کل مساحت مختص به کشت تره‌بار در جهان است .
با وجود این که گوجه فرنگی در علم گیاه‌شناسی یک میوه تلقی می‌شود، اغلب به‌عنوان تره‌بار شناخته می‌شود.
گوجه فرنگی به تیرهٔ سیب‌زمینیان تعلق دارد و از گیاهان چندساله است.
به علت اهمیت اقتصادی، این گیاه موضوع تحقیق و پژوهش‌های بسیاری قرار دارد و در علم ژنتیک به‌عنوان یکی از گیاهان الگو شناخته می‌شود. تحقیقات انجام‌شده بر این گیاه در سال ۱۹۹۰ به تولید نخستین نوع تراریختهٔ مجاز برای مصرف و تجارت در ایالات متحده آمریکا انجامید.

در امد حاصل از کاشت گوجه فرنگی  در صد متر مربع

گلخانه 

یا فضای باز

4000 تا 6000 کیلو گرم در دو  دوره کاشت 

میانگین قیمت فروش هر کیلو گرم :

 900 الی 2000 تومان مجموعا 3.6 الی 12 میلیون تومان طی 7 ماه

 

گوجه فرنگی گیلاسی قرمز 

 ..................................................................................................................................................................................

 

وزن میوه رقم گلخانه ای گوجه فرنگی والرو ۱۸۰ تا ۲۰۰ گرم و بسیار مقاوم است .

گوجه فرنگی والرو ۶تا ۸ میوه در هر خوشه تولید میکند .

میوه های گوجه فرنگی والرو قرمز رنگ و کیفیت میوه ها مناسب می باشد.

بازار پسندی یالا و عملکرد بالاو همچنین دوره کشت در طول سال از دیگر خصوصیات گوجه فرنگی والرو است .

مقاومت  به بیماری های :پژمردگی آوندی ورتیسیلیومی و فوزاریم و نماتد های مولد غده ریشه از مشخصه های بارز گوجه فرنگی والرو است .
بذر رقم گوجه فرنگی والرو محصول شرکت هلندی رگزوان می باشد که توسط گروه ورمی کمپوستینگ ارائه می گردد .

 

گوجه فرنگی والریو

 

 

 

فروش بذر گوجه فرنگی رز نیلی

گوجه فرنگی رز نیلی رنگی بسیار زیبا و تولید بالا از مشخصه های بارز این نوع از گوجه فرنگی است .
گروه ورمی کمپوستینگ مرجع بذر ایران با واردات انواع بذر اماده ارائه بهترین و با کیفیت ترین بذرهای گوجه فرنگی به گلخانه داران و کشاورزان می باشد .

 

گوجه فرنگی رز نیلی

گوجه فرنگی رز نیلی

 

فروش بذر گوجه فرنگی مسکویچ آمریکایی

میوه دهی این گوجه فرنگی از زمان کاشت تا برداشت محصول فقط ۶۰ روز طول می کشد و از این نظر یکی از زودرس ترین ها می باشد. میوه های آن گرد و قرمز پر رنگ و مقاوم به سرما می باشد. از نظر طعم و مزه بسیار عالی و پوست آن صاف و میوه آن گرد و ۱۱۰ تا ۱۷۰ گرم وزن دارد.
نام علمی بذر گوجه فرنگی مسکویچ Solanum lycopersicum می باشد .
نوع بذر گوجه فرنگی مسکویچ ارگانیک و گواهی شده از ارقام Moskvich می باشد .
بذر گوجه فرنگی مسکویچ تولید شده در کشور امریکا و مناسب برای کشت درهوای آزاد است .

 

گوجه فرنگی مسکویچ

گوجه فرنگی مسکویچ

 

فروش بذر گوجه فرنگی قرمز زیتونی

بذر گوجه فرنگی چری زیتونی قرمز ، پربار و میوه ها به اندازه زیتون و شیرین مزه می باشند.
نام علمی بذر گوجه فرنگی چری قرمز زیتونی Solanum lycopersicum است .
نوع بذر گوجه فرنگی چری قرمز زیتونی استاندارد و از ارقام red grape می باشد که تولید شده در کشور ایران است .

 

گوجه فرنگی قرمز زیتونی

گوجه فرنگی قرمز زیتونی

 

فروش بذر گوجه فرنگی چری ویتامینی کره ای

گوجه فرنگی چری ویتامینی تقریبا شبیه گوجه فرنگی زیتونی می باشد ولی قدری میوه این گوجه فرنگی کشیده تر از نوع زیتونی است .

بذر گوجه فرنگی چری ویتامینی ضد عفونی شده و محصول کشور کره جنوبی می باشد .

ویتامین های بیشتر و تولید بالا از مشخصه های بارز گوجه فرنگی چری ویتامینی می باشد .

 

گوجه فرنگی چری ویتامینی کره ای

گوجه فرنگی چری ویتامینی کره ای

 

 فروش بذر گوجه فرنگی قرمز گیلاسی

بذر گوجه فرنگی چری گیلاسی قرمز، پر بار بوده و میوه ها به اندازه گیلاس و ترش مزه می باشند.

نام علمی بذر گوجه فرنگی قرمز گیلاسی Solanum lycopersicum و از ارقام Red cherry می باشد .

نوع بذر گوجه فرنگی گیلاسی استاندارد و تولید شده در کشور ایران است .

 

گوجه فرنگی قرمز گیلاسی

گوجه فرنگی قرمز گیلاسی

 

فروش بذر گوجه فرنگی چری مشکی

گوجه فرنگی چری مشکی یکی از ارقام با تولید مطلوب می باشد .

بذر گوجه فرنگی چری مشکی ضد عفونی شده است .

گوجه فرنگی چری مشکی مناسب جهت سفره آرایی و تنوع رنگ در سبد غذایی خانوار است .

 

گوجه فرنگی چری مشکی

گوجه فرنگی چری مشکی

 

فروش بذر گوجه فرنگی چری سوپر وست کلاستر

گوجه فرنگی خوشه ای بسیار زیبا و مناسب جهت سفره آرایی است .
بذر گوجه فرنگی سوپر وست را می توانید از گروه ورمی کمپوستینگ با قیمت مناسب دریافت کنید .

 

گوجه فرنگی چری سوپر وست(کلاستر)

گوجه فرنگی چری سوپر وست(کلاستر)

 

فروش بذر گوجه فرنگی چری

وزن میوه ها در گوجه فرنگی چری به طور میانگین میانگین وزن  ۲۰ گرم می باشد .
عملکرد بسیار زیاد و مقاوم به گرما و رطوبت باعث شده تا گوجه فرنگی چری از محبوبیت بالایی برخوردار شود .
بذر گوجه فرنگی چری با رشد محدود و تولید تعداد زیادی میوه قرمز و کوچک از جذابیت خاصی برخوردار است .

 

گوجه فرنگی چری

گوجه فرنگی چری

 

فروش بذر گوجه فرنگی زرد گلابی

بذر گوجه فرنگی چری زرد گلابی، میوه به شکل گلابی کوچک با رنگ زرد و طعم ترش ملس می باشد .
نام علمی گوجه فرنگی زرد گلابی Solanum lycopersicum و از ارقام Yellow Pear می باشد .
نوع بذر گوجه فرنگی زرد گلابی استاندارد و در کشور ایران تولید شده است .

 

گوجه فرنگی زرد گلابی

گوجه فرنگی زرد گلابی

 

فروش بذر گوجه فرنگی قرمز گلابی

گوجه فرنگی چری گلابی قرمز دارای طعم و مزه ترش بسیار قشنگ و پربار و بذر آن در بسته بندی های ۲۰۰ عددی ضد عفونی شده است .
نام علمی بذر گوجه فرنگی قرمز گلابی Solanum lycopersicum و از ارقام Red Pear می باشد .
نوع بذر گوجه فرنگی قرمز گلابی استاندارد و در کشور ایران تولید شده است .

 

گوجه فرنگی قرمز گلابی

گوجه فرنگی قرمز گلابی

 

فروش بذر گوجه فرنگی نارنجی والنسیا آمریکایی

میوه های این گوجه فرنگی گرد و صاف  و وزن آنها ۱۷۰ تا ۲۸۰ گرم می باشد. میوه آن گوشتی و درون آن دانه زیادی وجود ندارد. یکی از بهترین گوجه فرنگی ها از نظر طعم و مزه و بافت میوه است.
نام علمی گوجه فرنگی نارنجی والنسیا Solanum lycopersicum و از ارقام Valencia می باشد .
نوع بذر گوجه فرنگی نارنجی والنسیا ارگانیک و گواهی شده تولید کشور امریکا است .
گوجه فرنگی نارنجی والنسیا مناسب برای کشت در هوای آزاد است .
برند گوجه فرنگی نارنجی والنسیا جانی سلکتید سید می باشد .

 

گوجه فرنگی نارنجی والنسیا

گوجه فرنگی نارنجی والنسیا

 

فروش بذر گوجه فرنگی زنبور عسل صورتی آمریکایی

نام علمی گوجه فرنگی زنبور عسل صورتی Solanum lycopersicum و از ارقام Pink Bumble Bee می باشد .
نوع بذر گوجه فرنگی زنبور عسل صورتی ارگانیک و گواهی شده تولید در کشور امریکا است .
بذر گوجه فرنگی زنبور عسل صورتی مناسب برای کشت در گلخانه و هم هوای آزاد می باشد .

 

گوجه فرنگی زنبور عسل صورتی

گوجه فرنگی زنبور عسل صورتی

 

فروش بذر گوجه فرنگی زنبور عسل بنفش آمریکایی

نام علمی بذر گوجه فرنگی زنبور عسل بنفش  Solanum lycopersicum و از ارقام Purple Bumble Bee می باشد .
نوع بذر گوجه فرنگی زنبور عسل بنفش ارگانیک و گواهی شده تولید در کشور امریکا است .
بذر گوجه فرنگی زنبور عسل بنفش مناسب برای کشت در گلخانه و هم هوای آزاد می باشد.

 

گوجه فرنگی زنبور عسل بنفش

گوجه فرنگی زنبور عسل بنفش

 

فروش بذر گوجه فرنگی زنبور عسل زرد امریکایی

گوجه فرنگی زنبور عسل زرد دارای خطوط قرمز و صورتی و نارنجی می باشد .
نام علمی گوجه فرنگی زنبور عسل زرد Solanum lycopersicum و از ارقام  Sunrise Bumble Bee می باشد .
نوع بذر گوجه فرنگی زنبور عسل زرد ارگانیک و گواهی شده تولید در کشور امریکا است .
بذر گوجه فرنگی زنبور عسل زرد مناسب برای کشت در گلخانه و هم هوای آزاد می باشد.

 

گوجه فرنگی زنبور عسل زرد

گوجه فرنگی زنبور عسل زرد

 

فروش بذر گوجه فرنگی ریو گراند ترکیه ای

نام علمی گوجه فرنگی ریو گراند Solanum lycopersicum و از ارقام Rio grande می باشد .
نوع بذر گوجه فرنگی ریو گراند استاندارد و تولید شده در کشور ترکیه است .

 

گوجه فرنگی ریو گراند

گوجه فرنگی ریو گراند

 

فروش بذر گوجه فرنگی چری قلبی ژاپنی

گوجه فرنگی چری قلبی خوشه ای و پر بار با میوه های کوچک است .
گوجه فرنگی قلبی  محصول TOKITA ژاپن  می باشد .
گوجه فرنگی قلبی مناسب برای کادوها یا کیک های  عشقی است .

 

گوجه فرنگی چری قلبی شکل

گوجه فرنگی چری قلبی شکل

 

فروش بذر گوجه فرنگی گورخری

بذر گوجه فرنگی گورخری منحصر بفرد ترین نوع گوجه فرنگی با رنگ های بسیار زیبا می باشد .
گوجه فرنگی گورخری مناسبت زیاد برای سفره آرایی و غافلگیر کردن مهمانان است .

 

گوجه فرنگی گورخری

گوجه فرنگی گورخری

 

فروش بذر گوجه فرنگی خورشید طلایی

بذر گوجه فرنگی خورشید طلایی دارای رنگی طلایی و زیبا چون خورشید درخشان است .
مناسب جهت سفره آرایی و تنوع در مواد خوراکی با ویتامین های منحصر به خود است .

 

گوجه فرنگی خورشید طلایی

گوجه فرنگی خورشید طلایی

 

فروش بذر گوجه فرنگی چکیتا

چکیتا بدلیل زیبایی و طعم خوشمزه امروزه بسیار مورد استقبال قرار گرفته است . قیمت نسبتا بالای گوجه فرنگی چکیتا نظر بسیاری از گلخانه داران را به کشت خود جلب کرده است .

 

گوجه فرنگی چکیتا

گوجه فرنگی چکیتا

 

فروش بذر گوجه فرنگی ببر زرد

زیبایی منحصر به فرد گوجه فرنگی ببر زرد به همراه انتخاب مناسب اسم ببر زرد یکی از بهترین انواع گوجه فرنگی برای سفره آرایی است .

 

گوجه فرنگی ببر زرد

گوجه فرنگی ببر زرد

 

فروش بذر گوجه فرنگی ببر قرمز

زیبایی منحصر به فرد گوجه فرنگی ببر قرمز به همراه انتخاب مناسب اسم ببر قرمزیکی از بهترین انواع گوجه فرنگی برای سفره آرایی است .

 

گوجه فرنگی ببر قرمز

گوجه فرنگی ببر قرمز

 

فروش بذر گوجه فرنگی ببر سبز

زیبایی منحصر به فرد گوجه فرنگی ببرسبز به همراه انتخاب مناسب اسم ببر سبز یکی از بهترین انواع گوجه فرنگی برای سفره آرایی است .

 

گوجه فرنگی ببر سبز

گوجه فرنگی ببر سبز

 

 فروش بذر گوجه فرنگی چروکی بنفش

گوجه فرنگی چروکی بنفش از ارقام زیبا و رنگ بنفش منحصر به فرد آن موجب جلب نظر مصرف کنندگان است .

بذر گوجه فرنگی چروکی بنفش ضدعفونی شده است .

گوجه فرنگی چروکی بنفش مناسب برای تزئین انواع سالاد مخصوصا رستوران ها و فست فود ها می باشد .

 

گوجه فرنگی چروکی بنفش

گوجه فرنگی چروکی بنفش

 

ورود گوجه فرنگی به ایران

این گیاه از دو طریق وارد ایران شد: راه اول از طریق ترکیه و ارمنستان، و راه دوم از طریق سفرهای مکرر خاندان قاجار به فرانسه بود. نام اولیهٔ گوجه فرنگی در ایران بادمجان ارمنی یا رومی بود.
در دوره قاجاریه، افراد خاندان معیری برای نخستین بار گوجه‌فرنگی را در مزرعه‌ای (که محوطهٔ فرودگاه مهرآباد کنونی است) پرورش دادند .

 

آفات و بیماری ها ی گوجه فرنگی

مقاومت رقم‌های مختلف گوجه فرنگی نسبت به آفات و بیماری‌های گوناگون متفاوت است.
محصولات گوجه فرنگی در معرض از بین رفتن توسط آفات، بیماری‌های قارچی، باکتریایی و ویروسی، رقابت با علف‌های هرز و شرایط آب‌وهوایی و خاکی نامساعد هستند. آفات و بیماری‌های گوجه فرنگی اغلب با آفات و بیماری‌های سایر گیاهان خانوادهٔ سیب‌زمینیان مانند بادمجان و توتون مشترک‌ند.
یکی از بیماری‌های شایع گوجه فرنگی در اثر ویروس موزائیک توتون ایجاد می‌شود. انواع سفیدک و آتشک از سایر موارد شایعی هستند که موجب خرابی این محصولات می‌شوند.
سن سپردار، کرم طوقه‌بر، شته، وایت‌فلای، کرم میوه گوجه فرنگی کنه تارتن دولکه‌ای، لیسه و سوسک سیب‌زمینی کلرادو از آفات گوجه فرنگی می‌باشند.

 

ارزش غذایی  انواع گوجه  فرنگی

گوجه فرنگی از لحاظ ارزش غذایی بسیار کم‌کالری (۲۰ کیلوکالری در هر ۱۰۰ گرم) و سرشار از ویتامین‌های مختلف (آ، ث و ای) و مواد معدنی است. ۹۳ تا ۹۵٪ آن را آب تشکیل می‌دهد و قندها که ۳ تا ۴٪ آن را تشکیل می‌دهند عبارت‌اند از گلوکز و فروکتوز.
مهم‌ترین مواد معدنی موجود در گوجه فرنگی که به نوع خاک و کود بستگی دارد شامل پتاسیم، کلر و فسفر است.
گوجه فرنگی هم‌چنین دارای لیکوپن، یکی از قوی‌ترین انواع آنتی‌اکسیدان‌های طبیعی، و چند نوع رنگ‌دانه از خانوادهٔ کاروتنوئیدها از جمله بتاکاروتن است.

 

انواع کشت گوجه فرنگی در گلخانه

حال که تصمیم گرفته‌اید در گلخانه خود بذر گوجه فرنگی را کشت کنید قبل از هر چیز باید بدانید چه نوع بذری را انتخاب و تهیه نمائید. بذر گوجه فرنگی را بر اساس نحوه مصرف آن می‌توان تقسیم بندی نمود زیرا این میوه را به صورت تازه خوری ، رب ، سس یا کنسرو می‌توان مصرف نمود. به همین منظور اولین تقسیم بندی بر اساس تازه خوری و صنعتی می‌باشد. در حال حاضر در ایران برای کشت گوجه فرنگی در گلخانه تنها از ارقام تازه خوری استفاده می‌شود.
دومین تقسیم بندی بر اساس همرسی استوار است. که به سه دسته همرس ، غیر همرس و بینابین تقسیم می‌شود. معمولا در گلخانه‌های ایران از واریته‌های غیر همرس در برداشتهای طولانی مدت و از واریته بینابین در مناطقی که مدت برداشت کوتاه‌تر است استفاده می‌شود. سومین تقسیم بندی بر اساس وزن میوه است. امروزه برای مصرف تازه خوری گوجه فرنگی از گوجه چری با وزن ۵ تا ۲۰ گرم تا گوجه‌هایی به وزن ۲۵۰ گرم استفاده می‌شود. ناگفته نماند که هر چه وزن گوجه فرنگی سنگین‌تر باشد مدت بیشتری برای رسیدن به باردهی نیاز دارد.
مثلا گوجه چری که حدود ۵ تا ۲۰ گرم است پس از نشاء حدود ۶۰ روز برای برداشت محصول نیاز دارد. به تازگی در بازار تولید واریته‌های دیگری پا نهاده است که کلاستر نام دارد. اصولا چیدن میوه به صورت خوشه‌ای به اصطلاح کلاستر خوانده می‌شود. با پیشرفت تکنولوژی در تولید بذر واریته‌هایی به بازار معرفی شده است که در برابر نماتد یا ویروسهایی که در منطقه‌ای فعال هستند مقاومت داشته و می‌توان با توجه به مشکلات موجود ارقام مورد نظر را انتخاب نمود.

 

نور در کشت گوجه فرنگی

گوجه فرنگی احتیاج فراوانی به نور دارد بنابراین در نقاطی که زمستان و پاییز نور کافی نمی باشد باید نسبت به جهت گلخانه ، نوع پوشش و محل آن دقت کافی به عمل آید تا نیاز به استفاده از نورهای مصنوعی نباشد . کمبود نور بخصوص در ماههای زمستان باعث کاهش رشد و نمو گیاه شده ، تشکیل گل و رشد میوه را مختل می سازد . متوسط شدت نور لازم برای گوجه فرنگی ۲۰۰۰۰ لوکس معین شده است .
سرمایه گذاری در جهت تجهیز گلخانه به لامپهای فلورسنت به منظور رفع کمبود نور به ویوه در مرحله تهیه نشاء و نقاطی که دارای آب و هوای ابری می باشند ضروری است . برای نشاء های جوان ساعات روشنایی نباید بیش از ۱۷ ساعت در شبانه روز بوده که معمولا ۱۷ تا ۲۱ روز تکرار می گردد.

 

حرارت در پرورش  گوجه فرنگی

حرارت یکی از عوامل مهم در پرورش گوجه فرنگی است . برای تهیه نشاء گوجه فرنگی گلخانه هایی که دارای حرارت یکنواختی بین ۱۸ تا ۲۰ درجه سانتیگراد باشد نتیجه مطلوبی داشته و از این مرجله به بعد حرارت بین ۱۶ تا ۱۸ درجه سانتیگراد در روز و ۱۲ تا ۱۴ درجه سانتیگراد در شب برای گیاه مناسب شناخته شده است .
لازم به ذکر است که در روزهای آفتابی حرارت گلخانه به ۲۱ تا ۲۴ درجه سانتیگراد افزایش پیدا می کند ضمنا با نزدیک شدن شب باید درجه حرارت به سرعت کاهش و با شروع روز سریعا افزایش داده شود . این مطلب بیانگر این است که حرارت گلخانه به نور بستگی دارد و باید حرارت و نور تواما کنترل شود . نامنظم بودن حرارت اثراتی بر روی بوته های گوجه فرنگی و عملکرد محصول می گذارد که در زیر به برخی از آنها اشاره می شود .
- چنانچه در طول روز حرارت زیاد و در شب کم شود در رشد نباتات اختلالی ایجاد می شود . علت این امر این است که غذای ساخته شده توسط برگها در هوای گرم روز اگر در شب حرارات کم باشد نمی تواند کاملا مورد استفاده قرار گیرد که نتیجتا برگها پیچش پیدا کرده ، گیاه کوتاه و میوه ها شکاف خورده و کوچک می شوند .
- در صورتیکه حرارت در شب زیاد باشد گیاهان ضعیف و دراز و باریک شده و میوه ها ریز می شوند .
- اگر بوته گوجه فرنگی شبانه روز در حرارتهای پایین نگهداری شود دارای رشد بطری تری بوده در حالیکه پرورش آن در حرارتهای زیاد در طول شبانه روز رشد آنها را تسریع کرده و معمولا تولید میوه های زودرس و کوچک می نماید . هر چند در مجموع عملکرد محول در واحد سطح بیشتر نخواهد بود .
به طور کلی حرارتهای خیلی بالا سریع تر از حرارتهای پایین تر از حد مطلوب موجب مرگ گیاه خواهد شد . لازم به یادآوری است که حرارت محیط کشتی که در آن گیاه پرورش می یابد در عمق ۱۰ تا ۱۵ سانتی متری نباید از ۱۵ درجه سانتی گراد کمتر باشد .

 

ساختمان گلخانه برای پرورش گیاه گوجه فرنگی

به منظور پرورش گیاه گوجه فرنگی از انواع گلخانه ها ( پلاستیکی یا شیشه ای ) در اشکال مختلف می توان استفاده نمود . اسکلت این گلخانه ها از چوب و فلز و احتمالا قسمتی از دیوارهای آن از آجر یا سیمان ساخته می شود . گلخا نه هایی که دیواره های آنها کاملا از شیشه و یا پلاستیک انتخاب شود نفوذ حرارت و نور در روزهای آفتابی به داخل گلخانه افزایش داشته ولی بعد از غروب آفتاب حرارت بیشتری را از دست می دهند . هر چند که هزینه تامین حرارت گلخانه های تمام شیشه ای خصوصا در مناطق سردسیر سنگین می باشد ولی شاغلین این حرفه به دلیل استفاده از نور بیشتر ، از این گلخانه ها استفاده می کنند .
چنانچه در تهیه اسکلت گلخانه چوب به کار رود لازم است که از تخته های محکم استفاده کرده و آنها را با مواد شیمیایی مناسب آغشته نمود . اسکلت گلخانه به خصوص اسکلتهای چوبی را باید به وسیله رنگهای روشنی که نور را منعکس می نمایند رنگ آمیزی کرد . برای اسکلت این گلخا نه ها که در ابعاد و اشکال مختلف ساخته می شوند می توان از لوله های فلزی توخالی و میله های گرد توپر استفاده کرد که ساده ترین آن طح نیم استوانه ای ( quonset ) می باشد . پوشش گلخانه را علاوه بر شیشه می توان از پلی اتیلن و فایبرگلاس نیز تهیه کرد . در مناطقی که سرد است دو لایه کردن پلی اتیلن به حفظ حرارت داخل گلخانه کمک می کند . گلخا نه های پلاستیکی در مقایسه با گلخا نه های شیشه ای ، در شب حرارت کمتری را در خود نگهداری می کنند .
نکته دیگری که در ساخت این گلخانه ها باید مورد توجه قرار گیرد ارتفاع گلخانه است . گوجه فرنگی گیاهی است که اگر خوب پرورش یابد از رشد طولی قابل توجهی برخوردار خواهد بود . بنابراین در صورتیکه هدف برداشت محصول خوب باشد ، به دلیل محدود بودن سطح گلخانه باید از ارتفاع گلخانه استفاده کرد و به همین منظور گلخانه های پرورش گوجه فرنگی را باید با ارتفاع زیاد احداث نمود .

 

نکاتی در تهیه گلخانه کشت گوجه فرنگی

- گلخانه کشت گوجه فرنگی طوری ساخته شود که از سقف آن قطرات آب ریزش نکند .
- تهویه در آن به خوبی انجام شود . مسئله ای که در فصل تابستان حائز اهمیت است .
- گلخانه باید دارای سیستم حرارتی مناسب باشد که حرارت مورد نیاز گوجه فرنگی تامین گردد .
- به دلیل نیاز قابل توجه گوجه فرنگی به آب ، گلخانه باید دارای آب کافی باشد .
- از نوع سیستم حرارتی استفاده شود که سرویس خدماتی مربوطه در دسترس باشد .
- محل احداث گلخانه حتی الامکان دور از سایه درختان و ساختمانها باشد . جهت ساختمان گلخانه شمالی ـ جنوبی بوده و ردیفهای کاشت نیز شمالی و جنوبی در نظر گرفته شوند .
- محل احداث گلخانه مجهز به برق باشد .
- از دیوار شمالی گلخانه که مجهز به پنکه است به فاصله حدود ۵/۸ متر مانعی وجود نداشته باشد .
- به منظور احداث چندین گلخانه کشت گوجه فرنگی  نزدیک هم فاصله هر گلخانه حدود ۵/۴ متر در نظر گرفته شود .
- یکی از نکاتی که در گلخانه ها مطرح است و باید مورد توجه قرار گیرد مسئله بهداشتی بودن محیط گلخانه می باشد . معمولا پس از برداشت محصول گوجه فرنگی مازاد آن را از گلخانه خارج نموده سپس سقف ، دیواره ها ، وسائل حرارتی و تهویه ، کف گلخانه ، بسترها و گلدانها و به طور کلی تمام اشیاء موجود در گلخانه را به وسیله آب تمیز کنند . به منظور ضد عفونی گلخانه و وسایل و ادوات موجود در آن می توان از محلولهای پاک کننده شیمیایی یا محلول ۱ به ۲۵ فرمالین استفاده کرد که در اینصورت قبل از کاشت نشاء هوای گلخانه را باید کاملا تعویض نمود .

 

نقش آب در رشد و نمو گوجه فرنگی

گوجه فرنگی برای رشد و نمو سریع خود و همچنین به خاطر محصول زیادی که تولید می کند نیاز فراوانی به آب دارد . از علل دیگر مصرف آب زیاد در این گیاه می توان به تبخیر آب اشاره نمود زیرا در اثر تهویه که برای پایین آوردن رطوبت محیط لازم است تبخیر شدت یافته و در نتیجه نیاز گیاه به آب افزایش می یابد . کنترل دقیق مقدار و زمان آبیاری در برقراری تعادل بین رشد رویشی و زایشی گیاه و در نتیجه میزان باروری و کیفیت محصول گوجه فرنگی موثر خواهد بود . این عمل هر چند مشکل است ولی استفاده از رطوبت سنج می تواند کمکی در این راه محسوب شود .
کم یا زیاد شدن دفعات آبیاری و نامرتب بودن آن مخصوصا در اواخر دوره رشد گیاه و موقع رسیدن میوه دچار پاره ای از بیماریهای فیزیولوژی می شود . در روزهای گرم آفتابی اگر آّب کافی در اختیار گوجه فرنگی قرار نگیرد پژمرده شده و اغلب در روی برگهای فوقانی آنها لکه هایی ظاهر می شود ، به علاوه گلها به سرعت خواهند ریخت . نباتاتی که بیش از حد آبیاری می شوند برگهای قسمت پایینی آنها زرد شده که ادامه این وضعیت پوسیدگی ریشه را به دنبال خواهد داشت . آبیاری گوجه فرنگی معمولا در مواقع لزوم صورت گرفته ولی از شروع میوه و متورم شدن تا پایان دوره برداشت باید افزایش پیدا کند و خاک همیشه مرطوب نگهداری شود . چنانچه در این مرحله خاک خشک شده و یک مرتبه آبیاری شدید انجام شود باعث ترک خوردن پوست میوه ها می گردد . میزان آّب در گوجه فرنگی به مقدار زیادی بستگی به وضعیت آب و هوای خارج از گلخانه دارد . روزهای گرم و آفتابی گیاه نیاز بیشتری در مقایسه با روزهای ابری دارد . همچنین مقدار آب بستگی به نوع محیط کشت داشته و در سیستمهای مختلف کاشت و پرورش گوجه فرنگی نیز متفاوت می باشد .
مطابق برخی از آزمایشات هر بوته گوجه فرنگی گلخانه ای در طول دوره رشد ۶۵ لیتر آب مصرف می کند . بنابراین برای هر مترمربع سطح زیر کشت حدود ۳۰۰ تا ۳۴۰ لیتر آب لازم است .

 

محیط کشت و خاک  در پرورش و کشت گوجه فرنگی گلخانه ای

یکی دیگر از عوامل مهم در پرورش گوجه فرنگی گلخانه ای محیط کشت می باشد . محیط کشتی که برای این منظور فراهم می شود علاوه بر نگهداری نبات باید دارای خصوصیات زیر باشد :
تهویه در آن به خوبی انجام گیرد ، آب و مواد غذایی کافی در خود ذخیره کند ، از نظر اقتصادی مقرون به صرفه باشد ، عاری از آلودگیها بوده و بتوان آن را بدون اینکه اثر سویی روی گیاه بگذارد ضد عفونی نمود .
گوجه فرنگی را می توان داخل بسترهایی در خاک کف گلخانه کشت نمود . خاکی که برای این منظور استفاده می شود باید پوک ، قوی و بافت آن شنی یا شنی لومی بوده و زهکشی در آن بخوبی انجام گیرد . علاوه بر خاک محیط کشت های دیگری که در پرورش گوجه فرنگی گلخانه ای استفاده می شود .

 

محیط کشت بذر گوجه فرنگی گلخانه ای

از آنجا که پس از جوانه زدن بذر ، بوته های گوجه فرنگی در گلدانهای دیگری نشاء می شوند لذا برای کشت بذر به مواد غذایی چندانی احتیاج نیست . در این رابطه فرمول ۱ برای تهیه محیط کشت بذر توصیه می گردد :
فرمول ۱ : لوم ۲ قسمت به علاوه ۱ قسمت پت به علاوه ۱ قسمت ماسه که به هر پیمانه ۴۵ گرم سوپر فسفات و ۲۴ گرم سنگ آهک اضافه می شود .

 

محیط کشت نشاء گوجه فرنگی

پس از جوانه زدن بذور ، نباتات جوان را در داخل گلدان و یا جعبه های مخصوص نشاء می کنند . از این مرحله به بعد گیاه گوجه فرنگی حداکثر ۱۰ تا ۱۲ هفته و ۶ تا ۷ هفته و یا حتی برای محصولات دیررس زمانی کوهتاتر در گلدانها نگهداری می شوند . فرمول ۲ برای محیط کشت نشاء پیشنهاد می گردد :
فرمول ۲ : ۷ قسمت لوم به علاوه ۳ قسمت پت به علاوه ۲ قسمت ماسه که به هر پیمانه ۲۴ گرم سنگ آهک و ۱۲۰ گرم کود اضافه می شود .

 

محیط کشت برای پرورش نبات گوجه فرنگی

به منظور پرورش گوجه فرنگی در گلدان ، کیسه های پلاستیکی ، تغارهای پلاستیکی و غیره از فرمول ۳ استفاده می شود .
فرمول ۳ : ۷ قسمت لوم به علاوه ۳ قسمت پت به علاوه ۲ قسمت ماسه که به هر پیمانه حدود ۴۵ گرم سنگ آهک و ۲۴۰ گرم کود اضافه می شود .

 

محیط کشت برای پرورش گوجه فرنگی به روش هایدروپونیک

در این روش محیط کشت را معمولا از موادی مانند پیت موس ، خاک اره و یا محلوط ورمی کولیت به نسبت مساوی از نظر حجم تهیه می نمایند . چنانچه ورمی کولیت در اختیار نبود پرلیت را می توان به نسبت ۵۰ درصد جایگزین آن نمود . ضمنا سنگ آهک دولومیت و سنگ گچ به مقدار ۶ تا ۹ کیلوگرم در متر مکعب با هریک مواد فوق پیشنهاد می گردد .
خاک اره به دلیل وزن سبک ، عاری از آلودگی و سهولت در جابجایی یکی از بهترین محیط کشتهایی است که برای پرورش گوجه فرنگی در گلخانه به روش هایدروپونیک استفاده می شود . خاک اره های نرم در مقایسه با خاک اره هایی که دانه های آن درشت است ترجیح داده می شود ولی باید توجه داشت که درجه ریزی خاک اره نباید به ترتیبی باشد که در اثر آبیاری فشرده شده و مانع زهکشی گردد . علاوه بر محیط کشتهایی که در بالا اشاره شد برای پرورش گوجه فرنگی به روش هایدروپونیک از پوست صنوبر ، ماسه ، سنگریزه به قطر یک سانتی متر ، مخلوط ماسه و پیت و مخلوط خاک اره و ماسه استفاد می گردد . از آنجا که از مخلوط خاک اره و ماسه رطوبت به طور جانبی پخش می شود خاک اره به تنهایی ترجیح داده می شود .

 

گلخانه پرورش گوجه فرنگی

از عوامل مهمی که در پرورش گوجه فرنگی گلخانه ای باید مورد توجه قرار گیرد داشتن یک گلخانه مناسب است . تامین حرارت ، تهویه و همچنین آبرسانی در گلخانه از نکاتی می باشد که هنگام ساختن گلخانه باید مورد مطالعه دقیق قرار گیرد.

 

آبرسانی در کشت و پرورش گوجه فرنگی گلخانه ای

علاوه بر آبیاری دستی به وسیله شلنگ که یک روش ساده محسوب می شود می توان از آبیاری قطره ای در گلخانه های پرورش گوجه فرنگی نیز استفاده نمود . این روش ضمن کنترل یکنواخت رطوبت خاک ، برنامه آبرسانی را سهل تر کرده و نیازمندیهای مربوط به آب و کارگر را کاهش خواهد داد . آبیاری قطره ای ممکن است انواع مختلف داشته باشد که در زیر به یک نوع آن اشاره می شود .
در این روش لوله اصلی ، آب را به داخل لوله های هدایت کننده ای که دارای سوراخهایی به قطر ۰۳۵/۰ اینچ می باشند رسانیده سپس توسط شلنگهای بسیار نازکی به قطر ۰۴۵/۰ تا ۰۳۶/۰ اینچ آب به داخل گلدان و یا در بستر کنار بوته ها منتقل خواهد شد . به منظور پخش یکنواخت آب باید طول لوله های هدایت کننده و قطر آن با فاصله بین سوراخها و فشار آب تناسب داشته باشد . ضمنا لوله های هدایت کننده باید طوری نصب شوند که شیب آنها به طرف بالا قرار نگیرد .
این سیستم آبیاری که برای پرورش گوجه فرنگی در گلدان بسیار مناسب می باشد نیاز به پمپهایی برای به جریان انداختن آب در لوله ها دارد که باید ظرفیت آن متناسب با تعداد لوله های هدایت کننده آب و سوراخهای آن تعیین شود .
آبیاری قطره ای در روشهای هایدروپونیک که محلول غذایی از روی بستر در اختیار گیاه قرار می گیرد مورد استفاده های فراوانی دارد .

 

سیستمهای مختلف کاشت و پرورش گوجه فرنگی در گلخانه

در صورتیکه خاک کف گلخانه خوب و عاری از آفات و بیماریها باشد این روش یکی از روشهای ایده آل محسوب می گردد . به همین دلیل برای استفاده از این روش باید قبل از ساختن گلخانه خاک مورد آزمایش قرار گیرد . از این روش فقط در چند سال اول که خاک مناسب است استفاده شده و بعد از آن به روشهای دیگر مثلا استفاده از گلدان تبدیل می گردد . برای این منظور بسترهایی در کف گلخانه تهیه نموده و آنها را توسط راهروهای سیمانی با دیواره های کوتاه از هم جدا می کنند . معمولا در این سیستم به جای گلخانه از تونلهای پلاستیکی نیز استفاده می کنند .

 

خاک در کشت و پرورش گوجه فرنگی

گوجه فرنگی برای گسترش ریشه های عمیق و قوی خود احتیاج به زمینی نرم و عمیق دارد . بنابراین گلخانه باید در محلی بنا شود که دارای خاکی نرم و قوی بوده و در آن زهکشی به خوبی انجام گیرد . از خاکهای سرد و مرطوب برای کشت گوجه فرنگی در گلخانه باید بر حذر بود . چنانچه خاک در اثر کشت مجدد مبتلا به آفات و امراض گردد باید آن را تعویض کرد که بدین منظور خاکهای زراعتی قوی که قبلا در آن گوجه فرنگی کشت نشده باشد نتیجه خوبی خواهد داشت ، استفاده کرد . همچنین می توان با ضد عفونی آفات موجود در خاک را از بین برد . گوجه فرنگی به خاکهای قوی و خوب آماده شده ph آن ۵/۶ باشد نیاز دارد . خاک را ابتدا شخم زده بعد از خارج کردن علفهای هرز مقداری کود حیوانی حدود ۱۰ کیلوگرم در مترمربع و گاهی پیت موس به مقدار ۶ کیلوگرم در هر مترمربع به خاک بستر اضافه می نمایند . چنانچه مقداری کمپوست به خاک گوجه فرنگی اضافه شود در عملکرد محصول بی تاثیر نخواهد بود .

 

گروه ورمی کمپوستینگ با واردات انواع بذرهای گیاه گوجه فرنگی و حذف واسطه ها آمادگی خود را برای در اختیار قرار دادن بذر انواع گوجه فرنگی   به کشاورزان و گلخانه داران محترم اعلام  می دارد  . این بذرها  از گونه های تجاری ، گلخانه ای ، خاص و زینتی می باشند. انواع بذر گوجه فرنگی  با قیمت مناسب و کیفیت تضمینی محصول کشورهای ایران ، ترکیه  ، ژاپن و  آمریکا را میتوانید از مرجع بذر ایران ( گروه ورمی کمپوستینگ ) تهیه کنید 

 

 

 

 

 

 

 

 
تاریخ: یک شنبه 15 آذر 1394برچسب:,
ارسال توسط امیر حسینی خواه چوشلی

                              تاریخ نشر  :                 جمعه 1 فروردین 1393                                مشاهده : 103393

کار های خانگی این روزها در سراسر جهان طرفداران خاص خودشان را دارند از زنان خانه دار که دوست دارند اوقات بیشتری را در کنار همسر و فرزندانشان بگذرانند تا افرادی که دوست ندارند برای دیگران کار کنند همه به دنبال کارهای خانگی و پردرآمدند. در این گزارش برای شما پیشنهاداتی داریم.

 1– آگهی نامه

چرا برای خودتان یک نشریه کوچک چند صفحه ای تبلیغاتی راه نمی اندازید، با این کار می توانید صنایع و شغل های موجود در محل تان را به سایرین معرفی کنید و پول خوبی هم در بیاورید.

این کار یک معامله دو سر سود است. صاحبان مشاغل با هزینه ای اندک خودشان را معرفی می کنند،اهالی محل نیازهای خود را راحت تر پیدا می کنند و شما هم کسب در آمد می کنید.

برای موفقیت در این کار باید اندکی از بازاریابی و مقداری هم از صنعت چاپ سر رشته داشته باشید.

۲ – آشپزی

دست پخت خوبی دارید، به خوردن و غذا علاقمندید خوب دست به کار شوید خیلی از ثروتمندان و افراد مشهور از راه طبخدستور غذایی خاص خودشان مشهور و ثروتمند شدند.

بله حتما شما هم داستان مرغ کنتاکی و نظامی بازنشسته ای که مبتکر آن بود را شنیده اید. او بارها تلاش کرد تا بعد از شکست های متوالی موفق شد و این روزها به شهرت جهانی رسیده است.

۳ – پرورش گیاهان خانگی

زندگی شهری و دوری از طبیعت همه انسان ها را دلتنگ سر سبزی کرده. اگر بتوانید در محیط خانه گیاهان کوچک تزئیینی و حتی دارویی پرورش بدهید با استفاده از کمترین فضا می توانید بهترین درآمد را داشته باشید به شرطی که مطالعه و تحقیق کنید و بهترین هایی که می توانید از عهده نگه داری آن بر بیایید را انتخاب کنید.

۴ – شغل مجازی

اینترنت این روزها منبع درآمد خیلی هاست در همین کشور خودمان با وجود همه مشکلات سرعت اینترنت و استفاده محدود خانواده های ایرانی خیلی ها از طریق کار اینترنتی ثروتمند شده اند شما هم اگر کمی ابتکار داشته باشید و خوره کامپیوتر باشید از پشت میز تحریر اتاقتان می توانید پول پارو کنید.

۵ – صنایع دستی

هنر همیشه طرفداران خاص خودش را دارد اگر بتوانید محصولات خاص خودتان را تولید کنید و بازار یابی خوبی داشته باشید از طریق بافتنی، گلدوزی و حتی خیاطی هم می توان ثروتمند شد.

۶ – فروش

همیشه نباید کالا یا خدمت خاصی تولید کرد، هنر فروش طرفداران زیادی دارد بسیاری از صاحبان صنایع و کار آفرینان حاضر اند حقوق و پورسانت خوبی به فروشنده های مستقل بدهند تا کالاهای آنها را به فروش برسانند.

اگر کمی مطالعه کنید و اصول بازاریابی را بیاموزید و به ارتباط با مردم هم علاقمند باشید حتما می توانید به سرعت پیشرفت کنید.

همشهری
تاریخ: دو شنبه 16 آذر 1394برچسب:,
ارسال توسط امیر حسینی خواه چوشلی
آخرین مطالب

صفحه قبل 1 2 3 صفحه بعد

آرشیو مطالب
پيوند هاي روزانه
امکانات جانبی

<-PollName->

<-PollItems->

آمار وب سایت:  

بازدید امروز : 1061
بازدید دیروز : 872
بازدید هفته : 10495
بازدید ماه : 18557
بازدید کل : 639318
تعداد مطالب : 65
تعداد نظرات : 9
تعداد آنلاین : 1